Cinstirea sfintilor

Biserica Ortodoxă cinsteste sfintii pentru că-i cinsteste Dumnezeu pe sfinti. Sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu si cinstindu-i pe sfintii lui Dumnezeu, cinstim pe Dumnezeu însusi, care este minunat între sfinti. „Veniti să ne închinăm si să cădem la Hristos. Mântuieste-ne pe noi, Fiul lui Dumnezeu, Cela ce esti minunat întru sfinti, pe noi cei ce-Ti cântăm Tie: Aliluia". Cinstim pe sfinti pentru că sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu, cinstim pe sfinti pentru că i-a ales Dumnezeu, cinstim pe sfinti pentru că-i alegem si noi pe sfinti ca ocrotitorii nostri, cinstim pe sfinti pentru că ei se roagă pentru noi. „Sfintilor mucenici care bine v-ati nevoit si v-ati încununat, rugati-vă Domnului să mântuiască sufletele noastre". „Mărire Tie Dumnezeului nostru, lauda Apostolilor si bucuria Mucenicilor, a căror propovăduire este Treimea cea de-o fiintă si nedespărtită". Sunt cuvinte cu care suntem obisnuiti. „Pe toti sfintii pomenindu-i, iară si iară cu pace Domnului să ne rugăm" spunem la Sfânta Liturghie. Pomenim pe sfinti la zilele hotărâte pentru pomenirea lor, ne rugăm sfintilor să ne ajute si nouă să urmăm calea de sfintenie, calea pe care au urmat-o ei, îi cinstim pe sfinti pentru că dorim si noi să fim sfinti si pentru că dorim să fim sfinti, ne folosim de darurile Mântuitorului nostru Iisus Hristos, care sunt puse în atentie ca Sfintele sfintilor, ca Sfinte pentru cei sfinti, ca Sfinte pentru cei ce vor să fie sfinti, ca Sfinte pentru cei care vor să înmultească numărul sfintilor.

Cuvânt înregistrat la Mănăstirea Brâncoveanu în luna februarie 1998 si difuzat pe RRC