Petitions for our Nation - 11 September 2001

I.P.S. ARHIEPISCOP NATHANIEL - ROEA

Furthermore, we pray that the Lord God will illumine the president and all civil authorities in the actions they take to reestablish peace and stability in our nation in light of the barbarous attack against her people.

Furthermore, we pray that our God will strengthen all citizens to maintain the dignity of our democracy by respecting their fellow citizens as we participate in healing the wounds inflicted upon the body of this nation in light of the infamous attack against her people.

Furthermore, we beseech the mercy of God upon our nation, and that He move all pious and Orthodox Christians to come to the aid and support of their suffering and bereaved fellow citizens.

Furthermore, we pray that the Lord God have mercy on those whose lives were wrested from them, and grant them forgiveness of sins and eternal rest.

Inca ne rugam ca Domnul Dumnezeu sa il lumineze pe Presedintele nostru, autoritatile civile, in tot ce vor face spre a realiza pacea si siguranta Tarii noastre in urma atacului marsav care a lovit-o.

Inca ne rugam ca Domnul Dumnezeu sa ii intareasca pe cetatenii Tarii in a mentine demnitatea democratiei noastre respectand pe toti cetatenii Tarii acum cand, laolalta, lucram pentru a vindca ranile cazute asupra trupului poporului nostru prin spurcaciunea atacului suferit.

Inca ne rugam ca Domnul Dumnezeul nostru sa reverse mila peste poporul nostru si sa umple inimile credinciosilor crestinii Ortodocsi cu ravna in a ajuta si sprijini pe cei in suferinta si durere dintre semenii nostri.

Inca ne rugam ca Domnul Dumnezeu sa reverse mila Lui peste cei a caror viata a fost curmata, sa le dea iertarea pacatelor si vesnica odihna.

Mesaj de compasiune la durerea poporului american

pATRIARHIA ROMANA

Am luat cunostinta cu durere si ingrijorare de atacurile teroriste fara precedent indreptate impotriva celor doua orase americane, New York si Washington, care au dus la o cutremuratoare tragedie umana.

Impartasind durerea poporului american si exprimand compasiunea, clericii si credinciosii Bisericii Ortodoxe Romane se roaga lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor ce si-au pierdut naprasnic viata si pentru alinarea inimilor indurerate ale celor ramasi in suferinta.

In acelasi timp, ne exprimam nadejdea ca duhul dragostei si tolerantei va birui asupra manifestarilor de ura, violenta si intoleranta si chemam pe crestinii de toate confesiunile sa-si uneasca rugaciunile catre Bunul Dumnezeu, "Care este Pacea Noastra" (Efeseni 2,14), pentru intelegere si convietuire pasnica in lume.

Vineri - 14 septembrie 2001 - la sarbatoarea Inaltarea Sfintei Cruci, in toate bisericile si manastirile din cuprinsul Patriarhiei Romana se vor inalta rugaciuni pentru odihna sufletelor celor care si-au pierdut viata.

Birourile de presa ale Patriarhiei Romane si Arhiepiscopiei Bucurestilor