Ganduri la Serbarea Hramului

de Ion Anton

Fiecare comunitate,indiferent de credinta ce o are isi inalta un locas de rugaciune.In aceasta directie se inscriu si comunitatile romanesti.Spre deosebire de traditia din perimetrul Tarii,unde locasurile de inchinaciune,indeobste,sunt ridicate de ctitori domni sau boieri cu dare de mana,obstea contribuind dea lungul vremii la intretinerea,renovarea,extinderea adiacentelor,sau infrumusetarea lor.As exemplifica pentru ctitori domnitori astfel:chind zici Putna sau Neamt spui Stefan cel Mare si Sfant ( care de fapt a ctitorit 40 de biserici..) cand zici Trei Ierarhi spui Vasile Lupu,zici Galata spui Petru Schiopu,zici Bistrita spui Alexandru cel Bun,zici Curtea de Arges spui Matei Basarab,etc

In afara granitelor tarii cu mici exceptii,bisericile sunt durate prin ravna membrilor comunitatilor care-si doresc un locas de inchinaciune ca o necesitate unde sa-si exprime dragostea fata de Dumnezeu si Imparatia Sa,isi manifesta traditiile si-si conserva transmitandu-si urmasilor credinta stramoseasca si-si ostoiesc dorul de Tara.Deasemenea ,bisericile sunt acelea care au aparat de-a lungul vremurilor flacara credintei,unitatea fiintei nationale si au fost marile focare de cultura.In jurul bisericilor s-au format bastioane de aparare-cetatile-care au stat neclintite in fata navalitorilor aproape 2000 de ani,pana la descoperirea armelor de distrugere in masa si prepararea razboaielor in laboratoarele armelor sofisticate.

Rolul bisericilor in afara tarii,este si acela de nuclee nationale in jurul carora se formeaza puternicele comunitati in care membrii acestora isi manifesta traditiile culturale,isi etaleaza personalitatea,continuitatea,isi marcheaza traditiile crestinesti( botez,cununie,inmormantare,parastas),constituie cetati de educatie religioasa si laica.In credinta ortodoxa,fiecare biserica isi alege un sfant protector,inca de la punerea pietrei de temelie.Acest sfant sau grup de sfanti,sau alte evenimente sacre din viata Imparatiei lui Dumnezeu,este sarbatorita anual printr-o mare serbare care se numeste Hram.La aceasta serbare participa sau ar trebui sa participe toata suflarea comunitatii,membrii acesteia avand calitatea de gazde si invitand in acelasi timp toate comunitatile accesibile.

Biserica comunitatii noastre are inalta cinste de a avea ca protectoare chiar treimea cea de o fiinta.Adica,Insusi Dumnezeu Tatal Ceresc,Iisus Hristos-Fiul Mantuitor si Sfantul Duh trimis de Tatal la Fiul sa ne sfinteasca si sa ne mantuiasca. In acest an Hramul are o semnificatie tridimensionala ,deosebita:

1. Sfintim Sfanta Treime

2. Avem ca oaspete P.S.Sa Episcopul Irineu din incredintarea I.P.Sale Arhiepiscopul Nathaniel.

3. Inauguram punerea pietrei de temelie a unei noi Biserici inchinate Sfantei Treimi, prevazuta cu toate adiacentele din care dorim sa nu lipsesca un centru cultural romanesc pentru generatiile tinere si care vor veni, precum si un camin pentru ocrotirea celor de varsta a treia.

Invitatia Parintelui Protopop Constantin Alecse,preotul paroh,a Consiliului Parohial prin presedinta sa D-na Emilia Tatu,a Comitetului de constructie ,este de a ne alatura toata suflarea romanesca Inaltului Prelat P.S. Episcopul Irineu,prin mijlocirea caruia sa inaltam simtite rugaciuni catre Sfanta Treime,spre a ne binecuvanta,invrednicindu-ne sa ridicam sfantul locas proiectat spre slava lui Dumnezeu si a Imparatiei Sale si spre pomenirea noastra in vecii vecilor.

Va asteptam frati intru Hristos sa ne aducem obolul din roadele muncii noastre in zidirea Bisericii in care sa ne intalnim mereu cu Dumnezeu,deoarece:

"Nihil Sine Deo!" spusa de mii de ani de parintii nostri latini sau in limba noastra: Nimic fara Dumnezeu! Asa sa ne ajute Dumnezeu in ravna noastra!