SERVICII RELIGIOASE

Noul proiect de construcţie al Biseicii Sfânta Treime, Los Angeles, California

Amplasamentul general al noilor construcţii la noua proprietate a Bisericii din Sunland, California

Biserica Ortodoxă Romană “Sfânta Treime” din Los, California, va construi o replică a Bisericii Mânăstirii Moldovita, din România, începând din prima parte a anului 2004.

Comitetul de Construcţie al noii noastre biserici a luat hotărârea ca, noul proiect de construcţie din Sunland, CA, să incorporeze şi o capelă, care va fi o replică a “unei biserici de lemn” din Maramureş, după modelul aceleia din Bârsana, confecţionată în România, transportată şi apoi asamblată, după toate normele de rigoare californiene, pe noua propietate din Sunland.

În felul acesta, Sfânta Treime din LA, CA, devine “o micuţă Românie în America”, un “muzeul satului”, cu două biserici, reprezentând cele 3 regiuni ale României: Moldova şi Muntenia, prin replica Moldoviţei, şi Ardealul, prin capela replică a Bisericii de Lemn din Bârsana, Maramureş.

Mai multe despre acest proiect: apăsaţi aici.