DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMĀNI

Ų  SAVA BRANCOVICI

Mitropolit al Ardealului

BRANCOVICI SAVA (din botez Simion), mitropolit al Ardealului.

N. c. 1620, īn Ineu, jud. Arad, decedat īn 1683, īn Alba Iulia.

A invăţat īn casa părintească şi la mănăstirea Comana īn Tara Romānească.

Hirotonit preot-protopop la Tārgovi:te pentru parohia lneu (c. 1650).

Rămas văduv, īn vara anului 1656, a fost ales mitropolit al Transilvaniei (calugărit sub numele Sava la 14 sept. şi hirotonit arhiereu la 16 sept. 1656, la Tārgovi:te).

A păstorit īn Alba Iulia pānă la 2 iun. 1680 (īnlocuit de principele Transilvaniei īn vara anului 1659- vara anului 1660).

In tot cursul păstoririi, s-a opus īncercărilor de calvinizare a Bisericii romāneşti, patronate de principii calvini:

In acelaşi timp a susţinut o politică antiotomană;

In 1668 a făcut o călătorie la Moscova, fiind primit de tarul Aleksei Mihailovici Romanov, care i-a acordat ajutoare pentru Mitropolie.

In 1675 a convocat un “sinod" la Alba Iulia, care a luat măsurii pentru īntărirea vieţii religios-morale a clerului şi credincioşilor, pentru īnlăturarea superstiţiilor ş.a.

La 2 iun. 1680 a fost judecat şi īnlăturat din scaun din dispozitia principeIui calvin Mihail Apafi, pentru convingerile sale ortodoxe.

Trecut de Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romāne īn rāndul sfinţilor (1950), canonizarea solemnă făcāndu-se la Alba Iulia la 21 oct. 1955.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]