DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMNI

* * *

PLATON CIOSU

Arhiereu

CIOSU PLATON, arhiereu

 

N. 18 nov. 1867, n Prohozeşti, jud. Bacău, n familie de preot, decedat la 29 nov. 1934, n Bucureşti.

 

Studii la Seminariile din Roman şi ,,Veniamin" din Iaşi, apoi la Facultatea de Teologie din Bucureşti;

 

Preot la catedrala episcopală din Curtea de Arge: (1900 -1918), protopop al jud. Arges, (1903 -1908);

 

Preşedinte al Consistoriului spiritual eparhial, membru n Consistoriul superior bisericesc (1909);

 

Preşedinte al Societăţii clerului arge:an Frăţia";

 

Arhiereu-vicar al Mitropoliei Ungrovlahiei (1918-1934, hirotonit 30 sept. 1918), Iocotenent de mitropolit primat n tot cursul anului 1919, locotenent de episcop al Dunării de Jos (ian. 1922-mart. 1923 şi apr.-iun. 1924);

 

      A iniţiat şi condus revista Iunară Păstorul Ortodox" a Societăţii clerului Frăţia" (1900-1912), n care a publicat numeroase articole, dări de seamă, recenzii etc.;

      Colaborari la ,,Adevărul Bisericesc", organul aceleiaşi Societăţi (1912-1916), care au apărut la Piteşti.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME