DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  CONSTANDIE FILLITI

Episcop

FILITTI COSTANDIE (din botez Constantin), episcop (nepot de soră al mitropolitului Dositei Filitti).

N. în Ziţa, Iângă lanina, în Grecia, decedat la  8 sept. 1827, în Bucureşti.

Invaţă la mănăstirea "sf.  Ilie” din Ziţa, în care s-a călugărit; venit în Tara Românească a ajuns protosinghel la Mitropolie, iar la 29 oct. 1793 ales episcop al Buzăului, unde a păstorit până în 1819.

Realizări gospodăreşti:

Lucrări de refacere la catedrala şi reşedinţa episcopală, schitul Găvanele, biserica din Săseni, biserica din Găvăneşti, biserica “Sf. Dumitru" din Bucureşti şi a ctitorit o biscrică în Mehadia Banat.  Din 1814 a fost numit în fruntea “Eforiei şcolilor", lucrând pentru bunul mers al învăţământului şi, în genere, pentru progresul vieţii culturale-artistice.  Sprijinitor al spitaletor “Filantropia" din Bucureşti şi “Gârlaşi" din Buzău.

Pe plan politic a avut o atitudine filorusă şi antiotomană.

La 27 iul. 1819 a fost silit să se retragă din scaun de domnul fanariot Alexandru Suţu.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]