DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  IRINEU FELEA

Arhimandrit

FELEA IRINEU (din botez loan), arhimandrit, frate cu llarion.

N. 13 ian. 1885, în Ciuruleasa, jud.  Alba, decedat la  4 apr. 1944, în Bucureşti (în bombardament).

Studiile gimnaziale la Brad, Blaj, Beiuş şi Năsăud (1895 - 1903), Institutul teologic la Sibiu ( 1903 - 1906), continuând la Facultatea de Teologie din Cernăuţi, unde obţine doctoratul (1909).  Funcţionar la Arhiepiscopia Sibiului (1909-1911), profesor de Cântări bisericeşti şi Tipic la Institutul teologic pedalgogic din Sibiu şi diacon la catedrala mitropolitană (1911 -1913), preot în Pecica – Arad (1913-1927) mobilizat ca preot militar în primul război mondial, în 1918 s-a numărat printre cei care au organizat Legiunea de voluntari români din Italia (din prizonieri Români, fosti în armata austro-ungară); în 1919-1923 trimis de Guvernul Român în Italia, ca reprezentant al Crucii Roşii din România, încredintat cu aducerea osemintelor ostaşilor Români din Ardeal şi Bucovina căzuţi pe frontul italian, sau cu amenajarea unor cimitire pentru aceştiaş secretar şi apoi preşedinte al “Asociatiei voluntarilor ardeleni din primul război mondial".  Spiritual şi subdirector al Internatului teologic din Bucureşti şi preot al bisericii “Radu Vodă" (1927 - 1944); călugărit la mănăstirea Sinaia cu numele Irineu, hirotesit protosinghel (1940).

Lucrări:

v      Simboluri liturgice.  Arad, 1924, 76 p.;

v      Convorbiri cu Dumnezeu şi cu oamenii. Traducere din Constanzo Mignone, Bucureşti, 1930, 196 p.;

Studii, articole şi predici în:

v       “Revista Teologică"- Sibiu, articole

v      “Telegraful Român"-Sibiu, ”Biserica şi

v      “Scoala"- Arad,

v      “Foaia Diecezană"- Caransebeş,

v      “Tribuna" şi “Tribuna Poporului"- Arad,

v      “Universul" şi

v       “Cultura Poporului"- Bucureşti ş.a.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]