DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  TRAIAN FRENTIU

Episcop

 

FRENTIU VALERIU TRAIAN, episcop. 

 

N. 25 apr.1875, în Reşiţa, în familie de preot, decedat la 11 iun.1952 în închisoarea de la Sighet. 

 

Studii la Gimnaziul din Blaj (1886- 1894), la Facultăţile de Teologie Catolică din Budapesta (1894-1898) şi Viena (1898-1902) la cea din urmă obţinând doctoratul. Preot celibatar în1898, arhivar, bibliotecar şi vicenotar consistorial la Episcopia din Lugoj.(1902-1904), preot şi protopop în Orăştie (1904-1912), protopop şi vicar foraneu în Haţeg (1912);

 

Episcop la Lugoj (numit 4nov. 1912, hirotonit 14 ian. 1913 , instalat 9 febr. 1913)

 

La 17 ian. 1922 numit Episcop de Oradea (instalat la  3 mai 1922), unde a păstorit până  în oct. 1948; un timp “administartor apostolic" al Mitropoliei Blajului (1941-1946). 

 

Arestat la 30 oct.1948, închis la Sighet, din 1950 unde a şi murit.  

             


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME