DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  IOSIF GAFTON

Episcop

 

GAFTON IOSIF (din botez loan), episcop. 

 

N. 5 dec. 1896, în Puteni (azi Valea Mărului), jud.  Galaţi, în familie de preot, decedat la  9 iun. 1984, în Râmnicu Vâlcea. 

Seminarul teologic la Galaţi (abs. 1920), Facultatea de Teologie din Bucureşti ( 1920- 1924). 

Preot în parohia Rotari, jud.. Prahova (1925-19351), apoi la biserica “Sf.  Ecaterina" din Bucureşti (1935-1943), consilier referent  cultural la Arhiepiscopia Bucureştilor ( 1942 - 1943);

Rămas văduv, în 1942 a fost tuns în monahism la mănăstirea Neamţ, cu  numele losif şi  hirotesit şi protosinghel. 

La 3 dec. 1943 Sf. Sinod l-a ales arhiereu-Vicar la patriarhie, cu titlul “Sinaitul” (hirotonit 19 dec.)

Lla 15 ian. 1944 ales episcop al Argeşului (înscăunat 21 mai 1944) girant al treburilor Patriarhiei în timpul bolii patriarhului Nicodim (oct. 1947-febr. 1948); din 11 martie 1948  până la începutul anului 1949 a condus  şi  eparhia Râmnicului.

 

In urma noilor arondări ale eparhiilor, în febr. 1949 Sf. Sinod I-a ales episcop al “Eparhiei RâmnicuIui  şi  Argeşului" instalat la Râmnic la 27 mart. 1949), unde a păstorit până la moarte.

 

In febr. 1945 a condus delegaţia Bisericii noastre la alegerea  şi înscăunarea patriarhului Alexei al Moscovei; membru în delegţia  şi sinodală care a vizitat Patriarhia ecumenică (1968). 

 

Preocupat de restaurarea monumentelor istorice-bisericeşti din eparhie, de valorificarea patrimoniului Cultural artistic, de ridicarea de noi locaşuri de închinare sau de refacerea celor existente. 

 

A publicat broşuri de zidire sufletească pentru credincioşi, articole, pastorale  şi  predici în periodicele bisericeştiş un apreciat predicator  şi  misionar.

   


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME