DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  VASILE HOSSU

Episcop

 

HOSSU VASILE, episcop. 

 

N. 30 ian. 1866, în Târgu Mureş, decedat la 13 ian. 1916, în Budapesta (înmormântat în Gherla).

 

Studiile gimnaziale în Reghin şi Târgu Mureş, apoi studii teologice în Colegiul “De  Propaganda Fide" din Roma (doctoratul în Filosofie în 1884, în Teologie în 1887). 

Profesor de Dogmatică la Seminarul teologic din Blaj (1887-1898), rector al internatului arhidiecezan ( 1892 - 1898), iar din 1898 canonic mitropolitan;

Episcop de Lugoj (numit 16 mai 1903, hirotonit 8 Sept. 1903, instalat 27 Sept. 1903), apoi de Gherla (numit 11 nov. 1911, instalat 11 aug. 1912), unde a păstorit până la moarte.

 

A redactat foaia bisericească-politică:

 

v      ,,Unirea" de la Blaj (1890 - 1892) şi a publicat un manual de Psihologie şi logică pentru gimnazii;

 

Colaborator la Enciclopedia Română de la Sibiu.  Ca episcop a îndrumat şcolile româneşti din eparhiile pe care le-a cârmuit.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME