DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  MITROPOLITUL IOREST

Mitropolit

IOREST (din botez llie), mitropolit.

N. c. 1600, în Transilvania, decedat la 12 mart. 1678, la mănăstirea Putna.

A învătat carte şi a fost călugărit la Putna, sub numele lorest;

In oct. 1640 ales mitropolit al Transilvaniei, cu sediul în Alba Iulia, hirotonit la Târgovişte.

Ca mitropolit, a retipărit la Alba lulia (1641) Evanghelia cu învă‘ătură a diaconului Coresi (din 1580 - 1581).

Înlăturat din scaun şi întemniţat în febr. 1643, din dispoziţia principelului Gheorghe Rakoczi I, pentru că n-a acceptat acţiunea de calvinizare a românilor.

După nouă luni de detenţie, a fost eliberat şi s-a stabilit la mănăstirea Putna, unde a trăit până la sfârşitul vieţii.

In 1645 a făcut o călătorie la Moscova, fiind primit de Tarul Alexei Mihailovici Romanov, care i-a acordat ajutoare.

Trecut de Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în rândul sfinţilor (1950), canonizarea solemnă făcându-se la Alba Iulia la 21 oct. 1955.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]