DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  TEOFIL IONESCU

Arhiepiscop

 

IONESCU TEOFIL, arhiepiscop. 

 

N. 14 oct. 1894, în Boboc, jud.  Buzău, decedat la 9 mai 1975, la Paris. 

Studii la Scoala de cântăreţi bisericeşti din Buzău, Seminarul “Nifon Mitropolitul" din Bucureşti (abs. 1928). 

Facultatea de Teologie din Bucureşti, la care a susţinut licenta; mai târziu obtinut doctoratul în Teologie la Paris, cu o teză privind “Viaţa şi activitatea mitropolitului Petru Movilă al Kievului". 

Tuns în monahism la mănăstirea Tismana (1915) şi hirotonit ierodiacon (1915), apoi ieromonah (1921), protopsalt la catedrala patriarhală din Bucureşti (1918- 1928) director al scolii de cântăreţi din Bucureşti, preot la catedrala patriarhală (1928 1939), întemeietorul Asociaţiei creştine ortodoxe “Patriarhul Miron", arhimandrit şi superior al bisericii ortodoxe române din Paris (1939-1945), preot la diferite parohii ortodoxe române din Statele Unite şi Canada (1946-1954);/

 

Episcop titular de Sevres (hirotonit în biserica ”Sf.  Nicolae" din Versailles, la 26 dec. 1954), primit în rândul membrilor Sf. Sinod din Bucureşti la 26 apr. 1972; la 13 dec. 1974 ridicat de Sf. Sinod la treapta de arhiepiscop. 

 

A publicat felurite articole în foile bisericeşti din perioada interbelică:

 

v      Predici (în două volume, format mic, Bucureşti, 1938); un timp a condus revista “Cuvânt bun “ Bucureşti, iar la Paris, a reluat apariţia foii  “Vestitorul".

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME