DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  grigorie leu

Episcop

 

 

LEU GRIGORIE (din botez Gheorghe), episcop

 

N 2 mai  1881 în Tuţcani, jud. Vaslui, în familie de preot, decedat la 1 mart. 1949, la Huşi.

Seminarul inferior la Roman, cel superior la “Veniamin" din Iaşi (1897-1901).

Preot în Oancea, jud.  Galaţi (1904-1910), urmând paralel - Facultatea de Teologie din Bucureşti (1906- 1910);

Spiritual la Seminarul “Central" din Bucureşti (1910-1916), preot militar (1916-1919),

Director al Seminarului din Ismail (1919- 1924). în 1924 a fost ales arhiereu-vicar al Arhiepiscopiei laşilor, cu titlul “Botoşăneanul";

La 30 apr. 1936 ales episcop al Argeşului (înscăunat 7 iun.), iar la 11 iun. 1940 la Huşi (înscăunat 28 iul. 1940), păstorind până la 5 febr. 1949. 

Pe lângă îndrumarea vieţii bisericeşti din cele două eparhii, s-a îngrijit de monumentele lor istorice;

A publicat o scrie de Iucrări, mai cu seamă cu caracter antisectar.

 

Lucrări:

 

v      Cuvântări ocazionale, Chişinău, 1928, 216 p.;

v      Confesiuni şi secte.  Studiu istoric misionar, Bucureşti, 1929, 242 p.;

v      Sectele din România, Chişinău, 1931, 130p.;

v      Crezul în chipuri şi icoane, Bucureşti, 1932, 64 p.;

v      Vedeţi cum să umblaţi cu pază, Cernica (1932), 90 p,;

v      Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte.... Chişinău, f. a., 71 p.

v      Comorile Argeşului, Craiova (1937), 83 p., pastorale, cuvântări.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME