DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  gheorghe movila

Mitropolit al Moldovei

MOVILĂ (MOGHILĂ) GHEORGHE, mitropolit al Moldovei.

N. c. 1540, în familia logofăţului Ion Movilă călugărit sub numele loanichie), decedat în  ian./febr. 1605 (înmormântat la Suceviţa).

Călugărit de tânăr la Probotaş egumen la Suceviţa (cea veche), episcop la Rădăuţi (1577 - 1588);

Mitropolit al Moldovei (1588-1591), plecat apoi în Tirol şi Polonia;

Din nou mitropolit, din aug./sept. 1595 până la moarte, cu o nouă întrerupere în vara anului 1600,când a fost înlocuit cu Dionisie Rally Paleologul.

A avut legături cu o serie de personalităţi bisericeşti de peste hotare, care l-au vizitat (patriarhii ecumenici Ieremia II şi Teolipt II, loachim V al Antiohiei, Sofronie al Ierusalimului), corespondenţa cu Meletie Pigas al Alexandriei, cu unele cercuri oficiale catolice. în 1598 s-a înfiinţat Episcopia Huşilor împreună cu fraţii săi - domitorii leremia şi Simion Moviă au ctitorit mănăstirea Suceviţa, existentă  şi azi, împodobită cu picturi în interior şi exterior (i se vede şi chipul în naos).

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]