DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  preotul mihai din brasov

Preot, preotul (din Brasov)

MIHAI, preot, traducător.

N. c. 1550,  într -o veche familie preoţească din Braşov, decedat la 25 iul. 1605. în Braşov.

A învăţat la şcoala românească de la biserica “Sf.  Nicolae" din Schei, apoi la şcoala Patriarhiei din lpek.  Hirotonit în “Ara Românească ( 1576), preot în Râşnov (1576-1578), apoi preot (1578) şi protopop (1591) la biserica ,,Sf. Nicolae" din Scheii Braşovului, până la moarte, împreună cu  colegul său, preotul lane, au tradus “din cartea sârbească pre limba românească " Evanghelia cu  învăţătură (Cazania), tipărită de diaconul Coresi în 1580-1591; în Liturghierul tipărit la 1588 de :erban, fiul Iui Coresi, preotul M. apare ca “isprăvitoriu".  A avut o bogată bibliotecă cu manuscrise şi cărţi slavone şi româneşti.  La stăruinţele Iui Petru Cercel al munteniei şi Aron Vodă al Moldovei an făcut însemnate danii, din care s-a mărit şi restaurat biserica “Sf. Nicolae" datorită subvenţiilor Iui Aron Vodă, a ridicat o nouă clădire pe seama şcolii de la acea biserică (1597).  Alte danii a făcut Mihai Viteazul, pe care l-a primit în biserica saş trimis într-o solie diplomatică la domnitorul Radu :erban al Ţării Româneşti.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]