DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMĀNI

Ų  mihail moxa

Calugar, cronicar

MOXA MIHAIL (sau Moxalie), călugăr, cronicar.

N. c. 1585-1590, decedat īn c. 1650.  Călugăr īn mănăstirea Bistriţa din Oltenia.

Din īndemnul episcopului Teofil al Rāmnicului - viitorul mitropolit - a alcătuit o Cronică universală (De ceputul lumieei deţntaiu), terminate īn 1620 - prima lucrare de acest gen īn limba romāna.  In 99 de capitole expune fapte petrecute de la ,,facerea Iumii" pānă la 1489, cu ştiri despre popoarele antice (evrei, asirieni, egipteni, perşi, romāni) şi medievale (bulgari, sārbi, turci), stăruind īnsă asupra istoriei Bizanţului; aminteste şi  de unele lupte ale domnilor romāni cu turcii (Mircea cel Bătrān, Iancu de Hunedoara, Stefan cel Mare).

Cea mai mare parte a Cronicii sale era o traducere comprimată şi selectivă a versiunii slavone  de redacţie medio-bulgarlă a Cronicii bizantinului Constantin Manasses (,sec. XII).

A folosit, īnsă şi alte lucrări similare bizantine: Cronografia pe scurt a patriarhului Nichifor al Constantinopolului, Cronica universală a lui Simion magistrul şi logofăţul, Cronica lui loan Zonaras, Cronica anilor 1296-1413, atribuită lui loan Chortasmenos, aşa - zisele Letopiseţe sārbeşti noi, Letopiseţul de la Putna, unele ştiri le-a luat direct din Biblie.

Este şi traducătorul Pravilei de la Govora īn romāneşte ( 1640 - 1641), care a apărut īn două tiraje, unul pentru “Ara Romānească, altul pentru Transilvania.

A mai rămas de la el un manuscris romānesc cu 137 foi  (provenit de la mănăstirea Bistriţa, azi īn Muzeul Britanic din Londra), care cuprinde o īnvăţătură a Sf.  Vasile cel Mare către preoţi, Tālcul Sf.  Liturghii a Sf.  Grigorie Teologul, cāteva slujbe.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]