DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  nifon mihaita

Arhiepiscop

MIHĂIŢĂ NIFON (din botez Nicolae), Arhiepiscop la Târgovişte.

N. 5 ian. 1944, în Creţeşti-Vidra, jud.  Giurgiu.

Studii la Seminarul teologic (1959-1964) şi la lnstitutul Teologic Universitar din Bucureşti (1964-1969), cursuri de doctorat pentru Vechiul Testament şi Limba ebraică la acelaşi lnstitut (1969-1971), continuând cu Studii de specializare la Londra, Oxford şi lerusalim (1971-1974), obţinând titlul de “master of Theology" la Londraş mai târziu a studiat la Universitatea din Geneva (1977-1978).  Profesor la Seminarul teologic din Bucureşti, documentarist principal,  şef de serviciu, apoi secretar al sectorului Relaţii exteme bisericeşti din cadrul Administraţiei Patriarhale (1975 - 1980).  Tuns în monahism la Cernica şi hirotonit ieromonah pentru mănăstirea ,,Antim" din Bucureşti (1990), tot atunci hirotesit arhimandrit, trimis într-o misiune bisericească în Canada (1980 - 1982); consilier patriarhal pentru sectorul Relaţii externe bisericeşti (1981-1985).  La 24 nov. 1985 hirotonit episcop-vicar patriarhal, încredinţat cu sectorul Relaţii externe.  La 11 ian. 1994 ales episcop al noii eparhii a Sloboziei şi Călăraşilor (instalat la 6 febr. 1994).

Participant la diferite Congrese şi întruniri ecumenice peste hotare: Adunarea generală a Conferinţei Bisericilor Europene de la Engelberg-Elveţia (1974), Adunările Generale Europene ale Federaţiei Mondiale a studenţilor creştini de la Dublin-Irlanda (1970), Addis Abeba-Ethiopia (1973), Sri-Lanka (1972), Texas (1976) şi la întrunirile Comitetului executiv al acesteia, în calitate de membruş membru în Comisia de dialog ortodox-anglican, cu participări la diferite întruniri ale acesteia.

A făcut parte din delegaţiile Bisericii Ortodoxe Române care au vizitat alte Biserici.

A publicat mai multe Studii de Vechiul Testament, reportaje asupra misiunilor sale externe în revistele "Biserica Ortodoxă Română", “Glasul Bisericii", ,,Mitropolia Olteniei", articole în periodicul “Altarul" al comunităţii ortodoxe române din Londra, cartea Orthodox Youth and the Ecumenical Movement, Geneva, 1978.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]