DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  antim nica

Arhiepiscop

 

NICA ANTIM (din botez Alexandru), arhiepiscop.

N. 24 febr. 1908, în Bogzeşti-Orhei, decedat la 1 mai 1994, în Galaţi.

Studii la Seminarul teologic ( 1920-1928) şi la Facultatea de Teologie din Chişinău (1928-1932), la care a obţinut doctoratul în 1940;

Studii de specializare (în 1932-1934) în Franţa (Paris şi Strasbourg), iar în 1934-1935 în Anglia şi Liban (Academia misionară “Near East School of Theology" din Beirut). 

Tuns în monahism, cu numele Antim (1935), hirotonit ierodiacon (1935) şi ieromonah (1936), apoi hirotesit arhimandrit (1940). 

A fost prefect de studii şi director al Internatului teologic şi misionar eparhial la Chişinău (1935 - 1937);

Exarh al mănăstirilor din eparhia Hotinului (1937-1940);

Asistent la catedra de Pastorală de la Facultatea de Teologie din Chişinău (1940), transferat la cea din Bucureşti (1941);

Un timp detaşat ca locţiitor, apoi şef al “Misiunii religioase" din Transnistria, cu sediul la Odessa (1941 - 1944).

La 14 ian. 1944 ales episcop de Cetatea Albă - Ismail, hirotonit la 23 ian. 1944 şi instalat la Ismail la 10 mart. 1944. 

Director al Internatului teologic din Bucureşti (1945 - 1947), locţiitor de episcop al Dunării de Jos (sept. 1947 - febr. 1950);

Episcop-vicar patriarhal cu titlul  “Târgovişteanul" şi secretar al Sfântului Sinod (1950 - 1973).

La 10 iun. 1973 a fost ales episcop al Dunării de Jos (înscăunat la 19 aug. 1973);

La 16 oct. 1975 Episcopia a fost ridicată la rangul de Arhiepiscopie, cu titlul: " a Tomisului şi Dunării de Jos", devenind astfel arhiepiscop (înscăunat în noua demnitate la 9 nov. 1975).

 

A făcut parte din numeroase delegaţii sinodale care au vizitat alte Biserici sau a fost delegat de Sf. Sinod să reprezinte Biserica noastră la o serie de întruniri cu caracter ecumenic: Conferinţele panortodoxe Rodos II 1963 şi Rodos IV Chambesy 1968, Conferinţa Lambeth 1968, prima Conferinţă mondială a religiilor pentru promovarea păcii de la Kyoto în 1970, Colocviul islamo-creştin de la Tripoli din 1976 ş.a.

 

Lucrări:

 

v      La nouon de verite religieuse d’apres M. Loisy, Chişinău, 1936, 20p.,

v      Ortotoxia în Siria şi la Locurile Sfinte, Chişinău, 1936, 16 p.

v      Misionarismul creştin între mahomedani în Orientul Apropiat (teză de doctorat), Bălţi, 1939,173 p.;

v      Rugăciunea lui Iisus, în BOR, an.  LVII, 1939, nr. 9 - 10, p. 551 -568 (si extras 20p.);

v      Misionairi străni în România (I 841 - 194 1),

v      In vol.  Prinos închinat înalt Prea Sfinţitului Nicodim..., Bucureşti, 1946, p. 67-73;

v      Ortodoxia în Extremul Orient, în “Ortodoxia", an. III,1951,nr.1, p.101-114;

v      Negrii ortodocşi din Africa şi Iupta lor pentru autonomie bisericească, în “Ortodoxia", an.  XIX, 1967, nr. 1, p. 3- 16;

v      0 serie de articole, recenzii şi note în,,Misionarul” – Chişinău, reportage (de pildă: Călătoria Prea Fericitului Justinian, patriarhul Bisericii Ortodoxe

v      Române. în Africa şi Orientul îndepărtat, în BOR, an.  LXXXVII, 1969, nr. 1-2, p. 30-115),

v      Recenzii, pastorale, cuvantări în periodicele bisericeşti centrale şi în “Glasul Bisericii".

 

Ca arhiepiscop la Galaţi a iniţiat apariţia volumelor:

 

v      De la Dunăre la Mare (2 ediţii: 1977 şi 1979),

v      Arhiepiscopia Tomisului şi Dunării de Jos în trecut  şi astăzi (1981),

v      Munumente istorice şi izvoare creştine (1987) şi altele. 

 

A îndrumat acţiunea de refacere şi împodobire a multor lăcaşuri de închinare din eparhie.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME