DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  gherontie nicolau

Episcop

 

NICOLAU GHERONTIE (din botez Grigorie), episcop. 

 

N. 1 apr. 1867, în Mănăstioara Vrancea, decedat la  28 dec. 1948, în Bucureşti. 

Seminarul inferior la Roman (1883-1887), diacon la catedrala episcopală din Roman (1887);

Diacon la biserica “Madona Dudu" şi profesor de Psaltichie la Scoala de cântăreţi din Craiova (1902);

Diacon la catedrala mitropolitană din Bucureşti (1909-1915), urmând, paralel, cursurile Seminarului “Central" (1906-1910) şi ale Facultăţii de Teologie din Bucureşti (lic. 1915).

In 1919 a fost călugărit şi hirotonit ieromonah la Cernica, sub numele Gerontie, hirotesit arhimandrit şi numit eclesiarh la catedrala mitropolitană;

Arhiereu vicar al Episcopiei Tomisului, cu titlul “Silistreanul" (1923 - 1926);

La 4 febr. 1926 ales episcop al Tomisului (înscăunat 14 mart. 1926); retras din scaun la 1 ian. 1942.

In timpul păstoririi sale s-au construit palatul episcopal şi o serie de biserici în Constanţa şi eparhie.

 

A publicat un îndrumător liturgic (Bucureşti, 1939, 244 p.), îndrumătorul pastoral şi alte lucrări de muzică psaltică.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME