DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  ghenadie petrescu

Mitropolit primat

 

PETRESCU GHENADIE (din botez Gheorghe), mitropolit primat. 

 

N. mart. 1836, în Bucureşti, decedat la  31 aug. 1918, în Bucureşti.  A învăţat la şcolile de la bisericile “Stelea" şi “Domniţa Bălaşa" din Bucureşti.  Frate în mănăstirea Căldăruşani (1854 - 1857), tuns în monahism în mart. 1858, ierodiacon la catedrala mitropolitană (9 mart. 1858), arhidiacon (1867), ieromonah (1869), mare eciesiarh şi protosinghel (1870), arhimandrit (1873), arhiereu-vicar pe seama Episcopiei Argeşului cu titlul “Piteşteanul" (hirotonit 23 febr. 1875), locţiitor de episcop la Argeş (1875- 1876), episcop eparhiot tot acolo (ales 14 mart. 1876),

 

Mitropolit primat (ales 18 mai 1893, înscăunat 21 mai), înlăturat din scaun la 20 mai 1896 (reabilitat 4 dec. 1896, dar fără să i se redea scaunul); stabilit la Călădăruşani unde a ajuns stareţ pe viaţă (1905). 

 

Ca episcop, s-a ocupat de refacerea multor biserici din eparhie inclusiv biserica lui Neagoe Basarab din Curtea Argeş, a sprijinit multe societăţi culturale şi filantropice, a întreţinut studenţi la învăţătură, a ajutat editarea colecţiei de documente privitoare Ia istoria modernă a României (II vol.); la Căldăruşani a făcut însemnate reparaţii.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME