DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMĀNI

* * *

Ų  ioan papp

Episcop

 

PAPP IOAN (din botez lgnatie), episcop. 

 

N. 1 ian. 1848, īn Pociovelişte, jud.  Bihor, decedat la 21 ian. 1915, īn Arad. 

Gimnaziul la Beiuş (abs. 1868), apoi Institutul teologic la Arad (1868-1871). Funcţoinar (1971-1876), secretar (1876-1891), apoi consilier (1891-1903) Ia Episcopia Aradului.  Diacon (1879) şi preot necăsătorit, Călugărit la Hodoş-Bodrog, cu numele loan (1900), hirotesit protosinghel.  La 30 ian./12 febr.

1903 ales episcop al Aradului (instalat 4 mai 1903), păstorind pānă la moarte. Locţiitor de mitropolit al Ardealului (oct. 1918-mai 1920), copreşedinte al Mării Adunări Naţionale de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918, īndrumător şi apărător al şcolilor Romāneşti din eparhia sa īmpotriva īncercărilor de maghiarizare a lor, ctitorul unei biserici īn Pociovelişte, īntemeietorul unei fundaţii pentru acordarea de burse studenţilor teologi.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME