DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  petru papp

Preot, ziarist

PAPP PETRU, preot, ziarist.

N. 1881, în Lupoaia-Bihor, decedat la 16 aug. 1945, în Beiuş.

Studii la Gimnaziul Românesc din Beiuş (abs 1902), apoi la Institutul teologic din Arad (1902- 1905).  Redactor la “Tribuna" din Arad (1905-1907), preot în Pocola-Bihor (1907- 1918), preot şi protopop în Beiuş (dec. 1918;-şaug. 1945).  A sprijinit toate acţiunile Româneşti din Beiuş şi împrejurimi, menite să contribuie la emanciparea politico-socială, culturală şi economică a românilor:Organizează cursuri pentru neştiutorii de carte şi o bibliotecă în Pocolaş după 1918, vicepreşedinte al Astrei pentru “despărţământul” Beiuş, preşedinte al Casinei Române din Beiuş, profesor de Religie la Liceul de fete, membru în Consiliul de administraţie al Băncilor “Drăganul" şi “Economul" din Beiuş, membru în Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei şi în Congresul Naţional Bisericesc, deputat în Parlamentul României în câteva legislaturi (în aceasta calitate a lucrat pentru ridicarea economică a ţăranilor şi a satelor din Bihor).  A fost unul dintre cei mai apreciati ziarişti ai vremii: redactor la “Tribuna"-Arad, colaborator la “Biserica ,i şcoala" - Arad, “Luceafărul" - Sibiu, “Legea Românească" -Oradea, “Cele trei Crişuri” ş.a., în care a publicat articole cu caracter istoric, social-economic şi politic; a condus el însuşi foaia locală “Beiuşul" (din 1921).

Lucrări:

v      Din trecutul Beiuşului. Pagini de glorie şi de jertfe, Beiuş, 1927, 274 p.;

v      Legături Sufleteşti dintre Bihor şi Sibiu, Beiuş, 1937.

v      A publicat şi o Carte de rugăciuni şi cântări, Arad, 1915. 276 p.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]