DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  dimitrie radu

Episcop

 

RADU DIMITRIE (Demetriu), episcop. 

 

N. 7 nov. 1861, în Rădeşti, jud.  Alba, decedat la 8 dec. 1920, ucis de o bombă în Senatul Tării, la Bucureşti.

Scoala primară în Aiud, Gimnaziul în Blaj, apoi studii de Filosofie şi Teologie în Colegiul “De Propaganda Fide" din Roma (1879-1885), unde a obţinut doctoratul.  Funcţionar la Mitropolia din Blaj, preot unit în Bucureşti şi profesor la Seminarul teologic româno -catolic (din 1886), episcop al Lugojului (numit 22 nov. 1896, hirotonit 9 mai 1897, instalat 16 mai 1897), apoi episcop al Oradiei (numit 12 mai 1903, instalat 16 august 1903), unde a păstorit până la moarte.  Indrumător al şcolilor româneşti din cele două eparhii pe care le-a cârmuit, ctitorul unei biserici în Rădeşti, copreşedinte al Marii Adunări Naţionale de la Alba Iulia de la 1 Decembrie 1918.

 

A publicat o serie de broşuri, predici, pastorale, articole în:

 

v      “Unirea" de la Blaj,

v      “Revista Catolică" de la Baia Mare, Enciclopedia Română de la Sibiu (3 vol., 1898- 1904);

v      Viaţa şi operele episcopului Dr. Demetriu Radu, I.

v      Predici (publicate de Dr. lacob Radu), Oradea, 1923, 306p.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME