DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  gherasim rat

Episcop

RAT GHERASIM (din botez Gavriil), episcop.

N. 1793, în Roit, jud.  Bihor, decedat la 15 aug 1850, în Arad.  Studii gimnaziale la Oradea şi Timişoara, teologice la Universitatea din Viena.  Preot şi protopop în Peşteş -Bihor (până în 1831 profesor la noul lnstitut teologic din Arad (1822 - 1835), tuns în monahism - sub numele Gherasim - în mănăstirea Racovaţ (1831), protosinghel (1934), episcop al Aradului (numit 3 febr. 1835, hirotonit la Carloviţ, 25 mart. 1835, instalat 18 apr. 1835), păstorind până la moarte.

Preocupat de disciplina clerului, ridicarea nivelului Institului teologic din Aradş a lucrat – alături de Andrei Şaguna - pentru separarea ierarhică a Bisericii ortodoxe româneşti de Mitropolia sârbă din Carloviţ.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]