DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  iustinian teculescu

Episcop

 

TECULESCU IUSTINIAN (din botez loan), episcop. 

 

N.1 nov. 1865, în Covasna decedat la 16 iul. 1932, în Braşov. 

Studii la Liceul Ţndrei Şaguna" din Braşov (1877 - 1885) şi Institutul teologic din Sibiu (1885-1888).  Invăţător (1898-1894) şi apoi preot-paroh în Râşnov (1894-1901), preot şi protopop în Alba lulia (1901-1922); preşedinte al Consiliului Naţional Român din Alba Iulia, încredinţat cu pregătirea Marii Adunări Naţionale de la 1 Decembrie 1918, senator în primul Parlament al României întregiteş episcop al Armatei, cu reşedinţa în Alba Iulia (numit în 1922), călugărit la Hodoş-Bodrog sub numele Iustinian, Hirotonit arhiereu la 18 mart. 1923, instalat 10 apr. 1923; episcop al Cetăţii Albe-Ismailului (ales 17 dec. 1924, instalat la Ismail în 21 dec. 1924), unde a păstorit până  la moarte. 

 

v      Colaborări la “Telegraful Român” şi alte periodice din Transilvaniaş cuvântări şi predici srânse în volumul “Pentru neam şi lege”, Sighişoara, 1931, 175 p.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME