DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  radu VI tempea

Preot, pedagog

TEMPEA RADU VI, preot şi pedagog, fiul lui Radu Tempea V.

N. c. 1793 - 1794, în Bucureşti,decedat în  mart. 1850, în Bucureşti, Ultimul din dinastia de şase preoţi braşoveni cu acelaşi nume.  Studii la Gimnaziul latin din Sibiu (1804 - 1809) şi la şcoala de preoţie condusă de Gheorghe Lazăr la Sibiu, învăţător la şcoala de la biserica “Sf. Nicolae" din Scheii Braşovului, diacon (1814) şi preot ajutor (1823) la aceeaşi biserică, "viceprotopop" al Braşovului (1831), preot la biserica “Sf. 40 de Mucenici" din Bucureşti (1836), Prmul director şi profesor al Seminarului teologic din Râmnicu Vâlcea (1837-1845), retras, apoi ca “Superior" al schitului Flămânda – Vâlcea, până la moarte.

Lucrări:

v      Oglinda statului bisericesc şi politicesc sau Învăţătura năravurilor bune şi vieţii creştineşti, Braşov, 1835, 222 p.;

v      Mici broşuri şi cuvântări tipărite la Sibiu,

v      Manuale didactice rămase în manuscris (Povăţuire către teoloaia morală, Geografia, Istoria bisericească.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]