DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  Ioan Vancea

Mitropolit

 

VANCEA IOAN, mitropolit. 

 

N. 18 mai 1820, în Văşad, jud.  Bihor, decedat la 31 iul. 1892, în Blaj. 

Studii gimnaziale la Oradea, teologia - cu examen de doctorat - la Viena (1841-1848).  Preot şi funcţionar la Episcopia Română din Oradea (1849), secretar (1849), apoi canonic (1855), tot acoloş episcop la Gherla (numit 4 iul. 1865, hirotonit 3 dec. 1865, instalat 28 ian. 1866), arhiepiscop şi mitropolit la Blaj (numit 21 oct. 1868, instalat 11 apr. 1869), până la moarte. Ca mitropolit a convocat la Blaj două “concilii provinciale", în 1872 şi 1882, prin care a urmărit – fără rezultat însă - catolicizarea Bisericii Româneşti  unite din Transilvania şi supunerea ei totală faţa de papa. 

 

A sprijinit şi îndrumat seminariile teologice din Gherla şi Blaj, gimnaziul şi şcoala pedagogică din Blaj, şolile confesionale Româneşti  unite din eparhiile Gheria şi Blaj, s-a împotrivit, în Casa magnaţilor din Budapesta, încercărilor de maghiarizare a învăţământului Românesc din Transilvania, a pus bazele unei fundaţiuni la Blaj, pentru sprijinirea elevilor, studenţilor, preoţilor şi meseriaşilor săraci (“Fundaţia vanceană").

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME