DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

* * *

Ř  Isaia Vicol

Episcop

 

VICOL ISAIA (din botez loan), episcop. 

 

N. 1 ian. 1821, în Sărata Dobreni, jud.  Neamţ, în familie de preot, decedat la  20 iun. 1878, în Roman.

Studii la Seminarul de la Socola.  Hirotonit preot la 19 mart. 1844 pentru parohia Valea Viei - Neamţ, dar în anul următor a rămas văduvş s-a călugărit la Socola, sub numele lsaia, fiind numit duhovnic al elevilor şi eclesiarh al bisericii Seminarului;

 

Din 1848 a fost numit şi profesorş în 1963 numit rector “provizoriu" şi egumen la Socolaş protosinghel în 1956, arhimandrit, iar din 1862 arhiereu titular cu titlul “Dioclias”; în 1863 "Curator provizoriu" la mănăstirea Burboi din Iaşi; în 1865 egumen la Golia în Iaşi;

 

La 21 mai 1866 delegat să sfinţească schitul Românesc Prodromul din Muntele Athos.

 

La 9 nov. 1868 numit “Iocotenent de episcop" la Roman, iar la 18 ian. 1873 ales episcop eparhiot. 

 

Sub el s-a ridicat actuala reşedinţă episcopală din Roman.

 


Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

 

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]


HOME