DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI

Ř  Laudatu Vasilescu

Preot, poet

VASILESCU LĂUDATU, preot, poet.

N. 15 aug. 1908, în Zărneşti , jud.  Buzău.  Studii la Semianrul teologic din Buzău (1921-1929), apoi la Facultatea de Teologie din Chişinău.

Preot la parohia Gârlaşi – Buzău (din 1938), apoi la biserica Banu – Buzău, de la care s-a pensionat (1972); profesor de Religie la Liceul comercial de fete, şcoala de menaj, Asezământul oarbelor minore şi orbilor adulţi, şcoala de elevi CFR, toate în Buzău  până în 1948; protopop la Buzău  (1947- 1958), membru în Adunarea eparhială şi Consiliul eparhial Buzău.

v      A publicat volumul de versuri Joe de comoara (Buzău, 1942, 57 p.), sub pseudonimul Iuliu Streajă.

Poezii şi articole în revistele bisericeşti:

v      “Muguri” si “Ingerul”, de la Buzău,

v      “Glasul Bisericii", Bucureşti;

Precum şi în alte periodice:

v      " Universul",

v      “Munca Literară",

v      “Albina", "Epoca", la Bucureşti,

v      “Vocea Buzăului",

v      “Infrăţirea”,

v      “Carnet Literar", toate la Buzău,

In ultimii ani la:

v    “Telegraful Român" din Sibiu.

Apăsaţi pe litera corespunzătoare, de mai jos, pentru o căutare alfabetică:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]