Biserica.org - Discussion Groups Forum Index Biserica.org - Discussion Groups
ROCHolyTrinity - Los Angeles, CA

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Marturii si comentarii la adresa forum-ului
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Post new topic   Reply to topic    Biserica.org - Discussion Groups Forum Index -> Diverse, Asistenţă pe Furum, etc...
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 10:42 am    Post subject: Filmuletul: Seminarul si satul natal Reply with quote

Filmuletul: Seminarul si satul natal

Stimate Paul,

Iti multumesc din suflet pentru realizarea si trimiterea filmuletului "Seminarul si satul natal", pe care l-am primit, si l-am prelucrat in 3 parti, si l-am si postat pe internet, astfel:

Seminarul Teologic si Catedrala noua:
http://stbz.org/videos/videoclip-seminar.htm

Muzeul Seminarului:
http://stbz.org/videos/video-clip-muzeu.htm

Satul natal, si biserica satului
http://stbz.org/videos/dambroca.htm

Primele 2 (Seminarul si Muzeul) l-am si incorporat in pagina Seminarului Teologic Kesarie Episcopul, la adresa:
http://stbz.org pe care te invit sa o vizitezi.
Blog-ul in Romaneste
Back to top
View user's profile Send private message
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 10:44 am    Post subject: Filmuletul: Seminarul si satul natal Reply with quote

Filmuletul: Seminarul si satul natal

Tuesday, December 2, 2008 2:49 AM
From: "Caradan Paul" caradanpaul@yahoo.com
To: "Fr. Constantin Alecse" preot@biserica.org

Multumiri alese va adresez si eu, si ma bucur mult ca a aparut acest filmulet.

Este o imrtalizare a satului romanesc de azi, comparand in acelasi timp cu "vechiul sat romanesc"

M-au surprins fotografiile vechi ale satului romanesc, care dupa parerea mea sunt deosebit de frumoase.

Am sa va mai trimit cateva colinde cu grupul vocal "Cetatea Veche" ,in speranta ca le ve-ti adauga in in site-ul Dv, si de ce nu si pe youtube.com.

Va multumesc, si va urez numai de bine.

Cu deosebita stima si consideratie,
Paul, Atena si Ecaterina Antonescu
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 11:38 pm    Post subject: Art. Meridianul Romanesc! Reply with quote

Art. Meridianul Romanesc!
Monday, March 2, 2009 6:19 PM
From: NICKINCTAX@aol.com
To: preot@biserica.org

Stimate Parinte Alecse,

1. Foarte impresionat de art. d-lui Anton despre Marele Poet Grigore Vieru!

2. Si mai impresionat de aprecierile regretatului poet la adresa DVS!

3. Regretul meu ca nu am luat parte nici in 2002 nici in 2009 la evenimentele de cinstire mai intai in viata si apoi la moarte, a marelui disparut! Mi-a vorbit un tanar basarabean despre comemorarea tinuta la Biserica !

Cu stima,
Sarut mana Parinte!

Nicolae Sadrapeli
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 12:15 pm    Post subject: Randuiala Nuntii in Limba Engleza Reply with quote

Randuiala Nuntii in Limba Engleza

From: "saftian dan" saphta_1999@yahoo.com

Preacucernice parinte,

Mă numesc Dănuț Săftian și sunt preot paroh la parohia ”Sfânta Treime”, din comuna Tudora, județul Botoșani. Îndrăznesc vă să deranjez cerându-vă un mic ajutor de natură liturgică. Nu peste mult timp am de oficiat o cununie unde mirele nu este român, Din câte am înțeles este olandez vorbitor de limbă engleză. Tatăl fetei m-a rugat să oficiez măcar o parte din rânduiala cununiei în limba engleză, ca să înțeleagă si familia mirelui ceva.

Am căutat pe internet parohii ortodoxe românești din diaspora și am găsit adresa parohiei sfinției voastre. Vă scriu cu rugămintea, să-mi trimiteți daca e posibil Rânduiala cununiei în limba engleză, ca sa nu traduc eu și să fac greșeli dogmatice. Vă mulțumesc pentru timpul acordat.

Adresa mea este saphta_1999@yahoo.com

Sărutăm dreapta!
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 12:16 pm    Post subject: Randuiala Nuntii in Limba Engleza Reply with quote

Randuiala Nuntii in Limba Engleza

Stimate parinte Danut,

Logodna:

http://www.biserica.org/Publicatii/ServiceBook/Services/Wedding/Betrothal.htm

Cununia:

http://biserica.org/Publicatii/ServiceBook/Services/Wedding/Crowning.htm

Succes
Parintele Constantin Alecse
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 1:44 pm    Post subject: Multumim pentru bogatia de informatii pe Forum Reply with quote

Multumim pentru bogatia de informatii pe Forum

Tuesday, June 30, 2009 12:45 PM
From: stheophilus@triad.rr.com

Draga Parinte,

Va multumim din tot sufletul pentru toata bogatia de informatii pe care o putem gasi la biserica.org dar in special pentru catehismul pe care ni l-ati facut disponibil pe gratis si pe care il putem impartasi cu tinerii din Romania electronic (cum recepteaza ei poate mai bine) ca sa ii invatam ce e bine si ce nu e bine de facut. E uimitor in zilele de azi cit de mult s-a incetosat aceasta distinctie si cit de folositor este sa revenim la invataturile de baza. Prin acest mijloc si datorita websitului dumneavoastra sper sa se indrepte multi (cu care impartasim intelepciunea crestina) spre Dumnezeu si sa invete ce sa faca si ce sa nu faca si cum sa iubeasca pe Dumnezeu, pe aproapele si pe sine.

Multumim pentru un website minunat si pentru ca puneti la dispozitie pe gratis toate aceste invataturi!

Sa va binecuvinteze Dumnezeu in mod neasteptat de bune si infinit mai mult decit tot ce faceti, care este enorm.

Suzana Theophilus, NC

PS-puteti recomanda scrieri care ajuta tinerii la cum sa faca decizii mai bune in viata?
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 1:48 pm    Post subject: Brigadier General George Pomutz Reply with quote

Brigadier General George Pomutz

From: "propmgt" propmgt@aerealestate.com

Parinte,

Stiu cit de ocupat sinteti, dar indrasnesc sa va deranjez pe Sfintia Voastra pentru ca mi-ati cerut, dupa discutia de la Hramul Bisericii, sa va amintesc sa vorbiti cu Domnul Arhivar de la Vatra, sa-l intrebati daca are o fotografie de 8"x10" in culori a tabloului lui George Pomutz. Daca nu are si cineva ar putea sa faca o fotografie a tabloului si sa o e-mail mie, o pot developa eu. Bineinteles ca sint dispus sa compensez printr-o taxa or donatie eforturile acelei persoane: ramine ca Sfintia Voastra sa-mi spuna cui si cit. Ar insemna foarte mult pentru sotia mea sa aiba un tablou a unchiului de acum citeva generatii pe care-l venereaza foarte mult.
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dat si va cer scuze ca va incarcam cu inca o povara frivola de parca nu ati avea destule si foarte serioase.
Va dorim calatorie placuta si sa va intoarceti sanatosi.

Best regards,
Erik Mark Hansen
President, R E Broker, Realtor
Registered Property Manager
A & E Real Estate Services Inc
5235 Mission Oaks Blvd Suite 671
Camarillo CA 93012-5400
Ph: 805-383-2916
Fax: 805-388-1574
E-mail: propmgt@aerealestate.com
Website: www.aerealestate.com
Blog-ul in Romaneste

Last edited by Fr Constantin Alecse on Wed Jul 08, 2009 1:52 pm; edited 1 time in total
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 1:50 pm    Post subject: Brigadier General George Pomutz Reply with quote

Brigadier General George Pomutz
(on our church's blog)

http://biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p=3522
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 1:55 pm    Post subject: Brigadier General George Pomutz & Patriarch Miron Criste Reply with quote

Brigadier General George Pomutz & Patriarch Miron Cristea

Stimate domnule Erick,

Dupa cum am promis, va trimit alaturat cateva legaturi catre materiale - Re: Patriarhul Miron Cristea

1. Patriarhii Romaniei
http://www.patriarh.ro/

2. Patriarhul Miron Cristea

81 de ani de la întronizarea primului patriarh al României

http://www.biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p=1347

138 ani dela nasterea primului Patriarh BOR Miron Cristea

http://www.biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p=371

3. Alte materiale: Re - Patriarhul Miron Cristea

http://www.google.com/search?q=miron+cristea++site:biserica.org&hl=en&start=0
http://www.google.com/search?q=miron+cristea++site:biserica.org&hl=en&start=10
http://www.google.com/search?q=miron+cristea++site:biserica.org&hl=en&start=20

Cu tot respectul,
frca
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 2:00 pm    Post subject: Brigadier General George Pomutz & Patriarch Miron Criste Reply with quote

Brigadier General George Pomutz & Patriarch Miron Cristea

Parinte,

Va multumim foarte mult pentru toate informatiile date si tot ajutorul. Sinteti mult mai abil decit mine sa gasiti informatii pe Internet.

Best regards,
Erik Mark Hansen
President, R E Broker, Realtor
Registered Property Manager
A & E Real Estate Services Inc
5235 Mission Oaks Blvd Suite 671
Camarillo CA 93012-5400
Ph: 805-383-2916
Fax: 805-388-1574
E-mail: propmgt@aerealestate.com
Website: www.aerealestate.com
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 2:09 pm    Post subject: Radu de la Bosquito: Multumim pentru slujba Reply with quote

Radu de la Bosquito: Multumim pentru slujba

Monday, June 22, 2009 12:18 AM
From:"Dumbulet Radu" bosquitoradu@yahoo.com

Sarut mana parinte,

Imi pare tare bine ca v-am vazut azi si ca ma avut ocazia sa asist la o slujba foarte frumoasa. Dupa cum v-am povestit ...!

Eu o sa scriu in mare articolul, desigur Dumneavoastra aveti un mai mare har in a folosi cuvintele si va exprimati poate mai potrivit asa ca simtiti-va liber sa mai ajustati pe ici pe colo.

Va sunt foarte recunoscator si anuntati-ma, va rog, daca as putea sa trec miercuri sa iau articolul.

Al dvs.,

Radu
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 2:13 pm    Post subject: Multumiri pentru Slujba de la Biserica Reply with quote

Multumiri pentru Slujba de la Biserica

From:"Cosmin Banu" cosmin_banu2005@yahoo.com
To: preot@biserica.org, constantinalecse@yahoo.com
Sunday, June 7, 2009 3:49 PM

Sarut mana, Parinte!

Ma bucur ca astazi am luat parte la slujba si in acelasi timp am luat legatura cu comunitatea romaneasca. In acelasi timp, pentru Sarah a fost pentru prima data cand a participat la o slujba ortodoxa si i-a placut, a fost placut impresionata. Nu se astepta sa fie astfel, se astepta ca slujba sa fie oarecum asemanatoare cu cea romano-catolica. Incet-incet incepe sa cunoasca Romania cat mai mult, iar un loc foarte prielnic pentru inceput este chiar biserica noastra ortodoxa din Los Angeles. Cu siguranta vom reveni, si, atat cat imi va sta in puteri, dupa ce lucrurile se vor aseza pe un fagas drept, voi incerca sa sustin biserica noastra de aici din Los Angeles. Chiar daca experienta mea de munca este in marketing/sales, nu uit ca timp de 9 ani am studiat teologia ortodoxa.
....
Multumesc pentru sprijin si astept orice noutati din partea dumneavoastra.
Cu respect,
Cosmin Banu
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 7:58 pm    Post subject: Digest: "Christian Life" - "Viata Crestina&am Reply with quote

Digest: "Christian Life" - "Viata Crestina"
Saturday, June 20, 2009 1:41 AM

From: "FOTACHE STEFAN" preotstefan@yahoo.fr

Buna ziua!

Sunt preotul Stefan Fotache din Caen, Franta; nu stiu daca v-am scris vreodata, însa pâna în decembrie 2008 primeam de la dumneavoastra stiri diverse, cum si lucruri frumoase despre România. Toate acestea ne bucurau, ne îmbogateau spiritual si ne ajutau sa mergem mai departe, în viata de zi cu zi si în misiunea noastra.

Cum în ultimul timp n-am mai primit nimic, va scriu pentru a va ruga - ca în cazul în care mai trimiteti asemenea stiri - sa nu ne ocoliti, sa nu ne uitati.

Va multumesc! Fie ca Bunul Dumnezeu sa va fie mereu alaturi în toata lucrarea cea buna, sanatate, bucurii si alese împliniri sa va daruiasca!
Doamne ajuta!

pr Stefan Fotache
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 6:32 pm    Post subject: Ing. Dan Gheorghe Somnea: Christian Life (5-12) 2009 Reply with quote

Ing. Dan Gheorghe Somnea: Christian Life (5-12) 2009

From:"Dan Gheorghe Somnea" dan_somnea@yahoo.com
To: "Constantin Alecse" constantinalecse@yahoo.com

Plecaciune parinte protopop Constantin,

PDF-ul Viata Crestina a ajuns cu bine la destinatie.
Impresii:

Poze cu colorit excelent.

Mai important mi se pare ca demonstrati prin acest buletin parohial ceva. Si anume ca aratati lumii intregi crestinesti ca sunteti o familie UNITA, acolo in indepartata America.

Da ! Intr-adevar sunteti o familie de preoti, sub-diaconi si enoriasi "toti sufletisti", dar din ce in ce mai putini !!!

Am admirat si poza familiei dumneavoastra de la pagina 19

M-a impresionat mai ales faptul ca va interesati de toti batranii enoriasi, citati fiecare plecat DINCOLO, lucru care pe aici ... nu se obisnuieste !

Dumnezeu sa ii ierte si pe cei citati si pe parintii dumneavoastra.

Dumnezeu sa va dea putere !
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Fr Constantin Alecse
Site Admin

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 11:30 am    Post subject: Judecatorul Roy Moore si Tablele Legii (Decalogul) Reply with quote

Judecatorul Roy Moore si Tablele Legii (Decalogul)

Plecaciune parinte protopop Constantin,

Multumesc pentru mesajul despre Roy Moore si poezie.
America, daca vrea sa redevina "beutiful", va trebui sa continuie sa accepte cele zece porunci, adica Tablele Legii (Cele 10 Porunci), care au fost date de Dumnezeu lui Moise pe muntele Horeb, la intoarcerea evreilor din robia egipteana (cca. 1230 i.Hr.), cam cu 19-20 secole, inainte de nasterea profetului Mohamed.

Fireste, antichristul isi pune la incercare decidentii.

Apoi Dumnezeu trage o linie si JUDECA. ASPRU ! DAR DREPT !

Ca si pe noi, cei de aici, care incepem sa aprobam MODELUL DE VIATA AMERICAN: HALOWEEN, ACCEPTAREA CASATORIEI INTRE HOMOSEXUALI, MARSURI ALE GAYS etc.

Evident, pe Roy Moore, DUMNEZEU il are la dreapta sa.

America are casa construita pe nisip! Da, pe nisip. I s-a urcat cu binele (wellfare"-ul).

Mai trebuie o eruptie macrovulcanica, fenomene extremale metorologice !

Pana una alta, dupa daramarea zidului Berlinului vedem: omoruri, talharii, casatorii intre homosexuali, divorturi, copii abandonati, "libertate religioasa" in sensul evadarii din plutonul crestinilor spre New Age !

Dupa cate stiu eu, in America, numarul credinciosilor este majoritar.
Intreb si eu, ca rumanul simplu:

"Cand vor fi mutate sau demolate bazoreliefurile sau monumentele la vedere despre CELE ZECE PORUNCI din sediile Curtii Supreme de Justitie a Statelor Unite si din Camera Reprezentantilor din Congresul American ?"
America, se va prabusi ? Asa ii este prezis. Nu dau linkuri.

La multi ani, America !

La multi ani, stimati ortodocsi din America. Voi veti fi alesii Domnului.
Aveti grija sa nu mai incalcati cele zece porunci. E greu, e foarte greu !

La multi ani, din cei buni, parinte protopop Constantin,
Dan Gheorghe, pensionarul ex-buzoian

PS
http://www.myspace.com/roymoore2010
Blog-ul in Romaneste
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Biserica.org - Discussion Groups Forum Index -> Diverse, Asistenţă pe Furum, etc... All times are GMT - 7 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Page 7 of 7

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum