BISERICA -  LOCAS DE INCHINARE

1. Cum numeste Mantuitorul locasul de inchinare al bisericii ?

- Mantuitorul numeste locasul de inchinare al bisericii :

" Casa Mea, casa de rugaciune se va chema " ( Matei 21, 13 ).

2. Biserica, locas de inchinaciune, este sfanta ?

- Si locasul de inchinare este sfant, pentru ca si templul din Ierusalim era sfant, precum ni-l descrie Sfantul Apostol Pavel in Epistola catre Evrei :

" Caci s-a pregatit cortul marturiei. In el se aflau - mai intai - sfesnicul si masa si painile punerii inainte, partea aceasta se numea Sfanta. Apoi, dupa catapeteasma a doua era locul numit Sfinta Sfintelor " ( Evrei 9, 2-3 ).

Cu atat mai mult este sfant locasul bisericii dupa Noul Testament, caci, aici, pe masa Sfantului Altar, se gasesc in loc de mana, Sfanta Cuminecatura, in loc de tablele legii se afla Sfanta Evanghelie, iar in locul toiagului lui Aaron, se afla Sfanta Cruce si tot in masa Sfantului Altar sunt ingropate moastele sfintilor, asemenea moastelor facatoare de minuni ale proorocului Elisei, precum se arata in Vechiul Testament.

" Si iata, odata, cand ingropa un mort, s-a intamplat ca cei care-l ingropau sa vada o ceata de Moabiti si speriindu-se au aruncat mortul in mormantul lui Elisei. Cazand acela, s-a atins de oasele lui Elisei si a inviat si s-a sculat pe picioarele sale " ( IV Regi 13, 21 ).

3. Mantuitorul a respectat sfintenia templului ?

- Mantuitorul a respectat sfintenia templului, scotand afara pe cei ce-l profanau, prin pacatele lacomiei lor, precum este scris :

" Si facandu-si un bici de streanguri, i-a scos pe toti afara din templu si oile si boii si schimbatorilor le-a varsat banii si le-a rasturnat mesele. Si celor ce vindeau porumbei le-a zis : " Luati acestea de aici. Nu faceti din casa Tatalui Meu casa de negustorie." ( Ioan 2, 15-16 ).

4. De ce mai este sfant locasul bisericii ?

- Locasul bisericii este sfant si prin faptul ca aici este locul unde se coboara energiile divine, ca un alt " rug de foc ", ca sa prefaca painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului, deci se cade a sta cu sfintenie, descaltandu-ne ce noroiul pacatelor, precum a facut Moise, caruia Dumnezeu i-a poruncit :

" Scoate-ti incaltamintea din picioarele tale, caci locul pe care-l calci este pamant sfant " ( Iesire 3, 5).

5. De ce se folosesc in sfanta biserica lumanari si tamaie ?

- In sfanta biserica se folosesc lumanari si tamaie, pentru ca si in locasul unde Sfantul Apostol Pavel savarsea frangerea painii ( in Troa ), era plin de lumanari :

" In camera de sus, unde erau adunati, erau multe lumini aprinse " ( Faptele Apostolilor 20, 8 ).

Iar in vedenia de la cartea Apocalipsei aflam urmatorul text :

" Cupe de aur, pline cu tamaie, care sunt rugaciunile sfintilor " ( Apocalipsa 5, 8 ).

Biserica, locas de inchinare, este locul sacru de care ne leaga atatea lucrari sfinte din viata noastra. Aici ne-am botezat, ne-am miruit, ne-am cununat, am primit Taina Spovedaniei, ne-am cuminecat, am primit Sfantul Maslu, ne-am hirotonit. Tot aici ne-am rugat pentru cei in suferinta, pentru cei dragi ai nostri, pentru cei care au raposat, pentru " pacea a toata lumea ", pentru " bunastarea sfintelor lui Dumnezeu biserici ". Deci, putem zice si noi cu Psalmistul :

" Veselitu-m-am de cei ce mi-au zis mie : " In casa Domnului vom merge " ( Psalmul 121, 1 ).