DESPRE RUGACIUNILE PENTRU MORTI

1. Pentru ce ne invata Biserica sa ne rugam pentru morti ?

- Biserica ne invata sa ne rugam pentru morti deoarece soarta lor nu este definitiva inca pana la infricosatoarea zi a Judecatii. Numai dupa aceasta data se pecetluieste soarta vesnica a fiecaruia, precum scrie :

" Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica " ( Matei 25, 46 ).

2. Pentru ce ne rugam pentru cei raposati ai nostri ?

- Ne rugam pentru cei raposati pentru ca ne sunt dragi si Dumnezeu ne intelege intrucat :

El " este iubire " ( I Ioan 4, 8 ).

3. Dumnezeu este numai iubire ?

- Dumnezeu nu este numai iubire, ci este si Stapanul drept al viilor si al mortilor :

" Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov " ( Marcu 12, 26 ).

Si ca Stapan :

Mantuitorului Iisus Hristos " i S-a dat toata puterea in cer si pe pamant " ( Matei 28, 18 ).

Insusi Domnul prin cuvintele Sfantului Apostol Pavel ne indeamna :

" Faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii ( vii si morti ) " ( II Timotei 2, 1 ).

Si El ne-a promis, zicand :

" Cate veti cere, rugandu-va cu credinta, veti primi " ( Matei 21, 22 ).