DESPRE TAINA NUNTII

1. Ce este Taina Nuntii ?

- Nunta este Taina prin care se impartasesc celor casatoriti puteri dumnezeiesti pentru a putea face fata impreuna greutatilor vietii, precum a poruncit Insusi Dumnezeu :

" De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa " ( Facere 2, 24 ).

2. Pentru ce a lasat Dumnezeu casatoria ?

- Dumnezeu a lasat casatoria pentru preintampinarea desfranarii :

" Din cauza ( primejdiei ) desfranarii, fiecare sa-si aiba femeia sa, si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei " ( I Corinteni 7, 2 ).

Si pentru perpetuarea neamului omenesc, dupa porunca :

" Fiti rodnici si va inmultiti si umpleti pamantul si-l stapaniti " ( Facere 2, 28 ).

3. Cine a lasat aceasta randuiala a casatoriei ?

- Aceasta randuiala a casatoriei a lasat-o Dumnezeu poruncind :

"Ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta " ( Marcu 10, 8 ).

4. Ce atitudine a avut Mantuitorul fata de casatorie ?

- Mantuitorul a binecuvantat casatoria fiind prezent la nunta cea din Cana Galileii cand a prefacut apa in vin.

" Acest inceput al minunilor l-a facut Iisus in Cana Galileii si si-a aratat slava Sa " ( Ioan 2, 11 ).

5. Se spune in Sfanta Scriptura ca este casatoria o taina ?

- In Sfanta Scriptura se spune ca este o taina chiar in Apostolul de la cununie :

" Taina aceasta mare este, iar eu zic in Hristos si in Biserica " ( Efeseni 5, 32 ).

6. Daca Dumnezeu uneste de ce se despart cei casatoriti ?

- Cei casatoriti se despart in doua cazuri, pentru moartea fizica :

" Daca i-a murit barbatul este dezlegata de legea barbatului " ( Romani 7, 2 ).

Si moartea sufleteasca, adica desfranarea :

" Oricine va lasa pe femeia sa afara de cuvantul de desfranare, o face sa savarseasca adulter " ( Matei 5, 42 ).

Moise da si el o carte de despartire, dar :

" Pentru invartosarea inimii voastre v-a dat voie Moise sa va lasati pe femeile voastre, dar la inceput nu a fost asa " ( Matei 19, 8 ).

Si Sfantul Pavel vorbeste de o despartire datorita slabiciunii firii omenesti si a mortii sufletesti in cuvintele :

" Daca cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati, ca la pace ne-a chemat Dumnezeu " ( I Corinteni 7, 15 ).

7. Pentru ce unele Biserici nu admit divortul si nici casatoria a doua ?

- Unele Biserici nu admit divortul, dar nu iau in considerare ce face un tanar casatorit si despartit fara vina lui . Nu ar fi mai bine sa se casatoreasca dupa textul :

" Fiindca mai bine este sa se casatoreasca decat sa arda " ( I Corinteni 7, 9 ).

8. Pentru ce nu se casatoresc monahii ?

- Monahii nu se casatoresc pentru a sluji mai bine lui Dumnezeu si oamenilor pentru ca :

" Cel necasatorit se ingrijeste de ale Domnului, cum sa placa Domnului " ( I Corinteni 1, 32 ).