DESPRE SFANTUL MASLU

1. Pentru ce se administreaza bolnavilor Taina Sfantului Maslu ?

- Bolnavilor li se administreaza Taina Sfantului Maslu spre iertarea pacatelor si usurarea suferintelor sufletesti si trupesti. Asa ne invata Sfantul Apostol Iacob zicand :

" Este cineva bolnav intre voi ? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn in numele Domnului si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si-l va ridica si de va fi facut pacate se vor ierta lui " ( Iacob 5, 14-15 ).

2. Ce legatura este intre bolile trupesti si pacat ?

- Intre bolile trupesti si pacat este o stransa legatura, pentru ca din cauza unor pacate ni se imbolnaveste trupul si sufletul nostru slabeste :

" De acum sa nu mai pacatuiesti ca sa nu-ti fie ceva mai rau " ( Ioan 5, 14 ).

3. Pentru ce nu se vindeca toti cei carora li se administreaza Sfantul Maslu ?

- Nu se vindeca toti fizic, dar se intaresc sufleteste pentru a putea suporta mai usor suferintele bolii dupa cuvantul :

" Puterea Mea, intru neputinta se savarseste " ( II Corinteni 12, 9 ).

4. De ce se foloseste untdelemnul sfintit la Sfantul Maslu ?

- Se foloseste la Sfantul Maslu untdelemnul sfintit pentru ca l-au folosit si Sfintii Apostoli care :

" ungeau cu untdelemn multi bolnavi si-i vindecau " ( Marcu 6, 13 ).

5. De ce se citesc 7 Apostoli, 7 Evanghelii, 7 rugaciuni si se fac 7 ungeri ?

- Se fac toate acestea de 7 ori pentru ca numarul 7 este semnificativ in Sfanta Scriptura.
De 7 ori s-a scaldat Neeman in raul Iordan la porunca lui Elisei :

" Du-te si te scalda de sapte ori in Iordan ca ti se va innoi trupul tau si vei fi facut curat ! " ( IV Regi 5, 10 ).

In Noul Testament se vorbeste de :

7 peceti ( Apocalipsa 5, 1 ).
7 stele ( Apocalipsa 1, 16 ).
7 coarne ( Apocalipsa 1, 16 ).
7 ingeri ( Apocalipsa 8, 2 ).

Deci toate sunt cu buna randuiala in Biserica si rostuite dupa descoperirea Sfintei Scripturi .