PROGRAMUL SLUJBELOR DIN POSTUL SFINTELOR
PAŞTI 2005
(14
Martie – 1 Mai 2005)
- In
fiecare Vineri dimineaţa, la orele 10:00 am, Sfânta Liturghie a
Darurilor Mai Inainte Sfinţite
- În
fiecare Sâmbătă (cu excepţia Săptămânii Patimilor)
- Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
- Parastasele
de Obşte, orele 11:00 am
- Alte
parastase, la cerere, la biserică, cimitir sau acasă.
Spovedanii în Biserică
- În
fiecare Vinere Dimineaţa, după Sfânta Liturghie a Darurilor Mai
Înainte Sfinţite
- În fiecare
Sâmbătă, înainte şi după Sfintele Slujbe
- În
fiecare Duminică între orele 9:00-9:45 am, şi după Sfintele
Slujbe
Programul Slujbelor din Săptămâna Patimilor
(Sâmbăta lui Lazăr, 23 Aprilie -
Duminica Paştilor 1 Mai, 2005)
- Spovedanii
în Biserica, la sfârşitul fiecărei Denii
- Spovedanii
şi Împărtăşanie în Joia Mare şi Sâmbăta
Patimilor, orele 8:30 am
- Vizitarea
bolnavilor şi persoanelor vârstnice (la cererea familiilor), în
săptămâna premergătoare Săptămânii Patimilor,
şi în toată Săptămâna Patimilor (25 Aprilie-1
Mai, 2005)
SĂPTĂMÂNA PATIMILOR
LUNA LUI MAI
PROGRAMUL DELA SAMBATA
LUI LAZAR, LA RUSALII
23 S Sfantul Mucenic Gheorghe (Sâmbăta lui Lazăr )
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
- · Împartasirea
copiilor
- · Parastase de
Obste, orele 11: 15 am ;
- · Pregătirea
salciilor (curatenie generala în biserica).
24 D (+) Intrarea Domnului în Ierusalim.
(Dezlegare
la peste).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
- · Masa de
peste (familia Vasile si Florica Rotaru)
- · Bake si
Boutique Sale
25 L Sf.
Evanghelist Marcu
(Începe
Saptamana Patimilor) - (În tot timpul
saptamânii Sfintelor Patimi parintele va vizita si împartasi vârstnicii si
bolnavii din comunitate).
26 M Sf.
Mucenic Vasilie Episcopul Amasiei
27 M –
Sf. Mucenic Simion, rudenia Domnului
- · Sf. Liturghie
a Darurilor Mai’Nainte Sfintite, orele 10:00 am
- · Denie/Slujba
Sfântului Maslu (orele 6:30 pm)
- · Spovedanii
la sfârsitul slujbei de seara
28 J
Joia Mare. Sfintii Ap. Iason si Sosipatru
- · Sf.
Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am
- · Împartasirea
copiilor/ Sfintirea Pastilor
- · Denie/Slujba
celor 12 Sfinte Evanghelii (orele 6:30 pm)
- · Spovedanii
la sfârsitul slujbei de seara
29 V
Vinerea Mare. Sf. 9 Mucenici din Cizic
- · Pregatirea
Sfântului Mormânt, orele 8:00 am
- · Slujba
Ceasurilor Împaratesti/
- . Vecernia cea
Mare (scoaterea Sf. Mormânt), orele 12:30 pm.
- · Slujba
Prohodului/ procesiunea înconjurarii Bisericii, (orele 6:30 pm)
- · Spovedanii
la sfârsitul slujbei de seara
30 S
Sâmbăta Mare. Sf. Apostol Iacov
- · Sf.
Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, orele 10:00 am
- · Spovedanii
la începutul slujbei (orele 8:00-10:00 am)
- · Împartasirea
copiilor/Pregatirea Pastilor
1 Mai -
Duminica Sfintei Învieri
(+)
Invierea Domnului. Sfintele Pasti
- · Slujba
Sfintei Învieri, la 12 Noaptea (Sâmbata Mare), în curtea
Bisericii
- · Sfânta
Liturghie Pascala, în continuarea procesiunii, orele 1:00 am.
- · Agapa
frateasca, la finele Sfintei Liturghii (orele 3:00 am).
- · Orele 11:00
am - Slujba celei de a Doua Învieri/ Vecernia Mare, cu citirea
Sfintei Evanghelii în mai multe limbi straine.
- · Banchetul de
Pasti, orele 1:00 pm (cercetati afisul pe coperta revistei)
2 L Începe Săptămâna Luminată. (Sfintele Paste).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
3 M (Sfintele
Paste). Sf. Mc. Timotei
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
6 V+ Izvorul Tămăduirii. (Harti)
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
- · Sfintirea
Aghesmei celei Mari
8 Mai - Duminica a 2-a dupa Pasti (a Sf. Ap. Toma).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
15 Mai - Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
21 Mai –
Sambata Praznuirea Sfintilor Imparati
Constantin si Elena
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
22. Duminica a 4-a dupa Pasti (a Slabanogului).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
29 Mai - Duminica a 5-a dupa Pasti (a Samarinencii).
- . Praznuirea
Sfintilor Imparati Constantin si Elena
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
LUNA
Iunie
5 Iunie - Duminica a 6-a dupa Pasti (a Orbului).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
9 Iunie - Joi (+) Inaltarea Domnului (Ziua Eroilor)
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
12 Iunie - Duminica a 7-a dupa Pasti (a Sf. Parinti de la
Sinodul I Ecumenic).
- . Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
19 Iunie - Duminica a 8-a dupa Pasti (a Rusaliilor). Hramul
Bisericii
- . Sf.
Liturghie, orele 10:00 am
- . Fotografii
Solia 2006
- · Banchet de
Hram (la Biserica)
20 Iunie - Luni, (+) Sfanta Treime - Rusaliile.
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
24 Iunie
– Vineri, Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
26 Iunie - Duminica 1-a dupa Rusalii (a Tuturor Sfintilor).
- · Sfânta
Liturghie, orele 10:00 am
27 Iunie - Luni (Inceputul Postului Sf. Petru si Pavel)
29 Iunie
- Miercuri +) Sf. Apostoli Petru si Pavel
- .
Sfânta Liturghie, orele 10:00 am
Back
to: Viata
Crestina