PROCESUL VERBAL AL Adunarii Generale Parohiale

6 Februarie 2005

Duminica 6 Februarie 2005, dela orele 1:00 pm, la finele Sfintei Liturghii, potrivit convocarii oficiale, a avut loc Sedinta Generala Anuala a credinciosilor parohiei Sfanta Treime, care s-a inceput cu rugaciunea de invocare.

Punctele Ordinei de zi:

1. Rugaciune incepatoare si introducere facuta de Preotul Paroh

Rugaciune pentru cei decedati in anul 2004

1. Apel prezenta – 38 persoane prezente

Trecerea in revista a ultimei sedinte a Adunarii Generale Parohiale care a avut loc la 1 Octombrie 2004

1. Numirea prezidiului
  2. Aprobarea procesului verbal a ultimei sedinte a Consiliului

¾     Motiune de aprobare: dl. Miron Bonca;

¾     Motiunea sustinuta de dl. Vasile Rotaru si de n-a Ana Sighisoreanu

1. Prezentarea Rapoartelor:

a)      Pr. Constantin Alecse prezinta Raportul de Activitate pe anul 2004

b)      Fr. Bill Clark – prezinta Chapel’s Report Parish General Assembly

Highlights: best year for the Chapel, good results from the collaboration with Rev. Fr. Alecse (4 new Christmations), mentioned the lack of small children in the school; a short and warm farewell speech, he is going to miss Romanian collectively, “Fr. Alecse even made something out of me”

c)      Raportul Preotului Paroh – Parintele Alecse prezinta pe scurt punctele raportului. Element nou: Comitetul de Ridicare de Fonduri

d)      Raportul Presedintelui Consiliului Parohial – dl. Marian Serban prezinta punctele raportului. Apel la tineret de a participa la slujbe, programul fagaduintelor

e)      Raportul Comitetului de Constructie – prezentat de dl. Jercan

Dl. Miron Bonca intreaba despre stadiul aprobarii planurilor.

Raspuns: intarziere cauzata de revizuirea legii (1998) privind cercetarea geologica in San Fernando Valley si conditiile impuse de soil liquefaction; sedinte la city: cladirilor publice de tip guvernamental, scoli, biserici – nu le expira “Condition Use Permit”; faza urmatoare – dupa aprobarea soil + geology report  se va face advancement of the grading plans by specialty (architectural, civil, etc.)

Aprobarea Rapoartelor

¾                                                                       Motiune de aprobare a rapoartelor prezentate: d-na Sabina Popescu

¾                                                                       Motiunea sustinuta de d-na Dora Serban, d-na Ana Sighisoreanu

f)        Raportul Financiar

¾                                                                 Motiune de aprobare a fondului de constructie: dl. Vasile Rotaru

¾                                                                 Motiunea sustinuta de d-na Ana Sighisoreanu

Aprobat 100%

Comentarii: dl. Bonca intreaba despre situatia reala a taxelor de membership. Propune prezentarea raportului detaliat, sa reiasa clar ca membrii parohiei nu isi achita taxa de membership

¾                                                                 Motiune de aprobare a raportului: dl. Miron Bonca

¾                                                                 Motiunea sustinuta de d-na Sabina Popescu, dl. Paul Mantea

¾     Motiune de aprobare a raportului: dl. Miron Bonca

¾     Motiunea sustinuta de dl. Birtoc Grigore, d-na Dora Serban

Aprobat 100%

Comentarii: dl. Bonca intreaba despre transferurile specificate in raport.  Propune ca la “ending balance” sa se adauge cei $12,000.00 pe care-I ofera Reuniunea Doamnelor in cadrul acestei Sedinte.

¾     Motiune de aprobare a raportului: d-na Jercan

¾     Motiunea sustinuta de dl. Bonca, dl. Cinca

Aprobat 100%

g)      Aprobarea proiectului de  buget pe anul 2005 (repetare propunere din anul anterior)

Comentarii:

d-na Literat: In ce consta “Special Donations”

dl. Bonca propune ca viitorul consiliu parohial sa stabileasca noi cote de membrie.

¾     Motiune de aprobare a proiectului de buget: dl. Vasile Rotaru

¾     Motiunea sustinuta de d-na Ana Sighisoreanu

Aprobat 100%

1. Recomandarile  Consiliului Parohial – de continuat proiectele incepute, nimic nou
  2. Alegerea Membrilor Consiliului pe anul 2005.

D-na Dora Serban prezinta lista propunerilor din partea Comitetului de Nominalizare pentru Consiliul anului 2005. De asemenea s-a propus lista delegatilor si alternantilor la Congresele Episcopiei ROEA 2005-2006. Aprobare unanima.

Propuneri  si Dezbateri

Dl. Dorian Serban prezinta un “Plan of Action”.

Dl. Octavian Cinca propune actiuni culturale care sa aduca oameni la biserica

Motiune de Incheiere a Adunarii Generale Parohiale: d-na Sabina Popescu

Motiune sustinuta de dl. Jercan