Cum se alege un Papa

În Limba Engleză:

Legacy of Pope John Paul II

La decesul unui papa, ceremoniile funerare dureaza intre 15 si 18 zile. In aceasta perioada, toti cardinalii catolici din lume vin la Roma pentru a alege un nou papa.

Din 1274, papa este ales de un conclav secret instituit de papa Grigore X. Cardinalii stau intr-o incapare cu usile inchise, fiind cu desavirsire interzis accesul vreunui strain. Inainte de intrunirea secreta, au loc consultari "de culise" intre cardinali, pentru a desemna un candidat care are cele mai mari sanse de a fi ales inca din primul tur de scrutin.

Votul pentru alegerea unui nou papa are loc intr-o incapare din Vatican. Dupa ce cardinalii intra in aceasta incapare, usile se zidesc, pentru a se evita in acest mod orice "ochi indiscret". Pentru a comunica in exterior, exista un orificiu in perete, cu o usita rotativa, conceput astfel incit cei din afara sa nu-i poata vedea deloc pe cardinali. Prin acest orificiu, cardinalii primesc alimente si apa, iar ei transmit mesaje importante in scris pentru catolicii din intreaga lume. Desigur, in incapare exista paturi si instalatii sanitare.

Buletinele de vot sint anonime, pe fiecare fiind imprimat cuvintul "eligo" (aleg). Numararea voturilor secrete se face in prealabil de o comisie alcatuita din trei membrii. Pentru a fi ales, noul papa trebuie sa intruneasca doua treimi plus un vot. Daca nu intruneste aceasta majoritate, buletinele de vot sint amestecate cu paie umede si arse intr-o soba speciala din incapere. Fumul negru ii anunta pe toti cei care asteapta in piata din fata Domului ca, pina in acel moment, nu s-a ajuns la un rezultat.

Atunci cind unul dintre candidati intruneste majoritatea necesara - acest lucru se intimpla de cele mai multe ori doar dupa mai multe zile de izolare si de repetare a scrutinului - buletinele de vot sint amestecate cu paie uscate si aprinse in aceeasi soba. Pe hornul special din Capela Sixtina, iese un fum alb care vesteste multimii adunate ca lumea catolica are un nou papa. In acel moment, oamenii aflati la Vatican izbucnesc in ovatii.

Imediat dupa aceea, unul dintre cardinali iese pe balconul Domului si anunta: "Annuntio vobis gaudium magnum - habemus Papam!", rostind si numele celui ales.

Darul pe care il primeste noul papa este un inel de aur, incrustat cu o piatra pretioasa, simbol al puterii urmasului lui Sf.Petru pe Scaunul Apostolic. Fiecare papa primeste un alt inel, confectionat pe masura.

In perioada scindarii Bisericii catolice (227 - 1425), au aparut 34 de antipapi. Legenda vorbeste chiar si de o papesa, femeie travestita in barbat: papesa Ioana. La alegerea in fruntea Bisericii Catolice, fiecare papa isi ia un nume pontifical. Nici un papa nu si-a luat numele apostolului Petru. Potrivit legendei, cel care se va numi Petru va fi ultimul papa, marcind venirea lui Antichrist ca locotenent al acestuia si anuntind sfirsitul lumii. Apostolul Petru este considerat de catolici ca prim papa.

Papi de-a lungul timpului:

Sf. Leon I cel Mare (440 - 461) l-a convins pe Attila, ajuns sub zidurile Romei, sa se retraga; opera sa oratorica i-a adus in 1754 titlul de Doctor al Bisericii

Leon VIII (963 - 965) - laic ales papa

Silvestru II (999 - 1003) - erudit, dupa legenda chiar mag; a initiat cruciadele

Sf. Leon IX (1048 - 1054) - sub pontificatul sau s-a produs scindarea definitiva a celor doua biserici: romana si orientala

Clement V (1305 - 1314) a mutat sediul Sf. Scaun de la Vatican la Avignon

Nicolae V (1447 - 1455) a intemeiat Biblioteca Vaticana

Sixtus IV (1471 - 1484) a organizat construirea Capelei Sixtine din Vatican

Clement VII (15233 - 1534) a refuzat sa autorizeze divortul regelui Henric VIII al Angliei, provocind schisma anglicana

Grigore XIII (1572 - 1585) - reformatorul calendarului: din ordinul sau, ziua de joi 4 octombrie 1582 a fost urmata de vineri 15 octombrie

Benedict XV (1914 - 1922) - in timpul primului razboi mondial a facut eforturi pentru incetarea ostilitatilor

Paul VI (1963 - 1978) a facut un pelerinaj la Locurile Sfinte unde s-a intilnit cu patriahul Constantinopolului, dind si primind sarutarea impacarii dintre cele doua biserici: Romana si Orientala