Benedict al XVI-lea e noul Papa

Zeci de mii de credinciosi adunati la Vatican au asteptat doua zile sa vada coloana de fum alb prin hornul special instalat pe acoperisul Capelei Sixtine, semn ca noul papa a fost ales. Deznodamantul a venit aseara: germanul Joseph Ratzinger va fi cel de-al 265-lea Papa. El se va numi Benedict al XVI-lea.

Cei 115 cardinali reuniti in Conclav in Capela Sixtina de la Vatican au votat din nou, ieri, pentru a-l alege pe succesorul lui Ioan Paul al II-lea, dupa esecul unui prim scrutin, desfasurat luni seara. Viitorul Papa trebuia sa intruneasca cel putin 77 de sufragii, adica majoritatea de doua treimi din voturile cardinalilor.

Multimea adunata, luni seara, in Piata San Pietro a avut impresia, pentru o clipa, ca noul Papa a fost ales, pentru ca primele fuioare de fum care au iesit din hornul Capelei Sixtine au parut albe. Insa coloanele de fum s-au innegrit repede, semn ca votul nu a avut nici un rezultat. Cele doua scrutinuri de ieri dimineata s-au incheiat tot printr-o coloana de fum negru. Aseara insa, la ora 19.42 (ora Romaniei), lumea intreaga a aflat numele viitorului Papa: Benedict al XVI-lea. Este vorba de cardinalul german Joseph Ratzinger, care a implinit la 16 aprilie 78 de ani, acesta fiind de altfel decanul de varsta al Colegiului Cardinalilor.

Joseph Ratzinger vorbeste 10 limbi si este considerat succesorul perfect al Papei Ioan Paul al II-lea, fiind de altfel si preferatul defunctului Suveran Pontif. Intr-un interviu acordat cotidianului "Bild", cardinalul Ratzinger povesteste ca se trezeste in fiecare dimineata la ora 6.00, merge zilnic la biserica, se roaga de trei ori pe zi si nu se uita la televizor decat la emisiunile de stiri. Desi este decanul de varsta al cardinalilor electori, Ratzinger este privit ca un om capabil sa conduca Biserica Catolica in noul mileniu si sa faca fata cu succes noilor provocari.

Procedura de alegere a noului Papa a dat idei unor oameni de afaceri, dornici sa faca un ban in plus. Ingeniosul proprietar al unui mare magazin belgian de tehnica electrocasnica s-a folosit si el de eveniment pentru a-si majora vanzarile. intreprinzatorul din orasul Tielt si-a majorat in mod substantial incasarile, dupa ce le-a promis turistilor ca le va restitui banii pentru cumparaturi, in cazul in care un concetatean de-al lor va fi ales Suveran Pontif. (Daniela Tuchel, Calin Stroila)

Ziarul electronic Libertatea” (20 Aprilie 2005).

Back to: Viata Crestina