ROEA – THE PACIFIC COAST DEANERY

Holy Trinity Romanian Orthodox Church

3315 Verdugo Rd, Los Angeles, CA 90065

Tel. (323) 255-8583                                                                                                               (818) 365-4274

A 25-A  ANIVERSARE  DE  ARHIERIE

A  ips sALE   +ARHIEPISCOPUL NATHANIEL

Biografie

Să ne cinstim Ierarhul

„Întru toate arată-te pe tine pilda de fapte bune, dovedind în învăţătură neschimbare, cuviinţă, cuvânt sănătos şi fără prihană” (Tit 2,7).

Sf. Ioan Gură de Aur întăreşte cuvintele Sf. Apostol Pavel zicând: “Fii pildă credincioşilor tăi, cu cuvântul, cu viaţa, cu dragostea, cu credinţa, cu curăţia, dându-te pildă tuturor spre fapte bune, adică însuţi să fii cel dintâi chip al vieţii,

ca o lege însufleţită, ca o pravilă şi rânduială a vieţii celei bune”.

În cei 25 de ani de arhierie, Înalt Prea Sfinţitul Arhiepiscop Nathaniel a căutat să dea curs îndemnului Sf. Apostol Pavel, şi Sf. Ioan Gură de Aur, de

a fi ca o lumină pusă în sfeşnic, ca să lumineze în toată Ortodoxia Americană în general, şi Episcopia Românească în special. A alergat dela Atlantic la Pacific, din California în Canada ducând mângâiere, duh de rugăciune şi binecuvântări arhiereşti credincioşilor din toate parohiile şi misiunile Episcopiei.

Tot Sf. Apostol Pavel ne îndeamnă să dăm celui cu cinstea cinste“, deci să ne cinstim Ierarhul la această cumpănă de 25 de ani de arhierie şi de strădanii, pentru biserica lui Hristos, pe care a ţinut-o în unitate şi slujire mai bine de un sfert de veac (buletinul parohiei “Naşterea Domnului”, Oct. 2005, Chicago, IL).

Protopopiatul Coastei Pacifice-ROEA organizează cea de a 25-a Aniversare de arhierească slujire a IPS Arhiepiscopul Nathaniel, în cadrul parohiei Sf. Treime (adresa mai sus), Duminică 30 Octombrie 2005, după următorul program:

q       Slujba Utreniei, şi înveşmântarea Arhiereului, dela orele 9:00 am

q       Sfânta Liturghie Arhierească, cu hirotonire întru diacon, a ipodiac. Narcis Stoica, orele 10:00 am

q       Fotografii cu Inaltul Ierarh sărbătorit, clericii co-slujitori, credincioşii şi oaspeţii bisericii, 1:00 pm

q       Banchetul aniversar, prezentarea oaspeţilor şi cuvântări ocazionale, orele 1:30 pm.

q       Programul cultural : interpreţi vocali şi instrumentali; antren şi dans, în partea a II-a a banchetului.

MENIUL:  * Tradiţionalele sărmăluţe * Friptura din carne de pasăre (cu garnitura de cartofi şi salată).

*  Desert: (Tort  * Cafea Americană şi Românească/Turcească ).

* Centrul de răcoritoare se va afla pe picior de “bună-primire”.

Programul cultural:  * Susţinut de: DAVID CASSAPU & Co. Muzică populară şi uşoară cu:

Camelia Ginoveanu (invitata zilei) * Virtuosul Mihai Chiriuc (artist emerit al poporului) * Anatol Rasmeritza (artist emerit al poporului din Basarabia) * Gabriel Vamvulescu (Opera Romana din Bucuresti, stabilit in Los Angeles)

*  Prof. Valeriu Arvat  (maestru emerit, interpret la mai multe instrumente muzicale: fluier, acordeon, caval).

·         Costul biletelor de intrare şi masă

Adulţii şi Tineretul (dela 13 ani în sus): $ 20.00 * Copiii sub 12 ani: Gratuit

Toate CEC-urile se înstriu pe numele “Holy Trinity Romanian Orthodox Church”.

Toate fondurile colectate se vor trimite la Episcopie pentru „Archbishop’s endowment fund” (Charities).

Înapoi la Viaţa Creştină