PicnicUL de ToamnĂ DEla Biserica SfÂnta Treime

Los Angeles, CALIFORNIA

SÂMBĂTĂ, 8 Octombrie 2005

Neavând loc nici un picnic, sau vre-o altă activitate social-culturală pentru o perioadă de timp atât de îndelungată (în afara banchetelor de Paşte, Hram sau Crăciun), Consiliul Parohial şi Reuniunea Doamnelor au hotărât să organizeze un „festival al strugurilor”,  în ziua de sâmbătă 8 Octombrie 2005, în sala mare parohială.

Participarea celor cca 220 persoane plătite (cu bilete de intrare), şi alţi invitaţi speciali, pe lângă tineretul şi copiii sub 15 ani, care au beneficiat de intrare gratuită, a asigurat succesul cuvenit acestei activităţi de toamnă.

Petrecerea “s-a bucurat de o reuşită deplină”, după cuvintele unei familii participante (Nicolae şi Marcela Sadrapeli, adevăraţi stâlpi al bisericii, care donează LUNAR la contul de construcţie al noii biserici):

Daţi un click pe fotografie a accesa albumul foto

“Prea Cucernice Parinte …Dar ce imens, colosal, "incredible", SUCCES! O reusita deplina! Am plecat la miezul nopţii! Felicitari tuturor si Dvs. in primul rând! Marcela si Nicolae Sadrapeli”. (http://groups.yahoo.com/group/ROCHolyTrinity/message/3089).

Într-adevăr, se cuvine să amintim aici că, Reuniunea Doamnelor, sub preşedenţia doamnei Getta Jercan, a depus un efort deosebit pentru ca acest eveniment să fie cu succes, nu numai din punct de vedere artistic, ci şi culinar.

Începând cu primele faze ale pregătirilor, alcătuirea meniului, cumpărarea produselor, orele interminabile în bucătărie pentru plănuirea, pregatirea,  şi mai apoi servirea delicioaselor mâncăruri,  grupul restrâns de doamne (şi domni – deşi pot menţiona una sau două persoane aparţinând acestei catogorii “masculine” de voluntari devotaţi - gata de aşi oferi benevol sacrificiu personal pentru succesul picnicului), a facut ca acest eveniment să se bucure pe drept cuvânt de un “răsunător succes”.

Doresc să menţionez aici, pe lângă sacrificiile personale ale dnei preotese Elena Alecse, implicarea totală şi necondiţionată a doamnei Mariana Cadia care, deşi în “stare de dolliu”, IMO mamei, bunicii şi bunicului, a fost alături de noi, pregătind grătarul de pui “după reţeta mamei”, tanti FLORICA ROTARU, şi donând ingredientele, precum şi pregătirea şi servirea “mămăligii” datorită căreea pastrama de miel a avut într-adevăr succesul meritat, iar porţia “the pork ribs”,  oferită “on-a-side”, a satisfăcut ideal apetitul participanţilor.

Aş dori să adaug şi faptul că doamna Ana Birtoc, care – prin pregătirea şi servirea fasolei – a implimentat firesc – meniul de “BBQ’ ribs”, ca să nu mai vorbim de asistenţa pe care doamna Ana a oferit-o soţului, Grigore Birtoc, responsabilul barului. Doamna Livia-Ecaterina Literat, o adevărată doamnă dedicată trup-şi-suflet activităţilor Reuniunii Doamnelor, a fost responsabilă cu sectorul “dulciuri”. Dra Daniela Cufuioti, secretara Reuniunii, a fost responsabilă cu vânzarea biletelor de mâncare. Meridee Moorhead şi sora ei, au ajutat la servitul mesei, şi celelalte activităţi legate de bucătăria culinară.

Este avenit să menţionez aici şi numele soţului meu, Constantin Jercan, care a fost prezent oriunde şi oricând, dela planificare, aprovizionare, pregătire, servire, şi - în caz de urgenţă – şi la casierie, pentru întâmpinarea mesenilor la intrarea în sală, prin a cărui osârdie personală a dus la buna-reuşită a acestui picnic.

Nu putem trece cu vederea şi sacrificiile dnei Nastaca Cociuban, administratoarea bunurilor parohiale, care s-a preocupat voluntar de setarea meselor şi scaunelor, a ajutat la pregătirea preparatelor culinare, şi a pus sala în rânduială, după orele de închidere, astfel ca, duminică dimineaţa, sala sa fie în pregătită pentru activităţile următoare.

În final, şi nu numai, menţionez aici numele dlui Ion Anton, preşedintele Consiliului Parohial, care a oferit şi pregătit pastrama de miel, a creat atmosfera şi cadrul de “toamnă” pentru picnic, prin decorare cu ciorchini de struguri, viţă de vie şi coceni de porumb, intrarea în centrul cultural, şi cadrul festiv din sala parohială. Domnul Anton a servit şi drept MC, salutând prezenţa în mijlocul nostru a unor oaspeţi deosebiţi care ne-au onorat cu prezenţa.

În încheiere, doresc să aduc mulţumită tuturor celorlaltor voluntari, ale căror nume nu le-am menţionat aici, dar care într-un fel sau altul au ajutat la reuşita acestui picnic, precum şi tuturor participanţilor, cu invitaţia de a-i avea din nou cu noi, la sfârşitul lunii, când vom serba cea de a 25-a aniversare de arhipăstorire a IPS Sale Arhiepiscopul Nathaniel.

Un album foto poate fi accesat dând un click aici.

Cu românească dragoste, Getta Jercan, Preşedinta Reuniunii.

____________________________

P/S  Cancelaria parohială doreşte să-i mulţumească doamnei preşedintă Getta Jercan, pentru toate sacrificiile făcute, nu numai la acest picnic, ci şi la toate celelalte activităţi ale Reuniunii, pentru calităţile sale de lider al Reuniunii, şi mai presus de toate, pentru pacienţa cu care tratează pe fiecare conaţional, din dorinţa sinceră de a face pe fiecare participant în activităţile parohiale să se simtă bine, în cadrul comunităţii noastre.

Înapoi la Viaţa Creştină