ROEA – THE PACIFIC COAST DEANERY

Holy Trinity Romanian Orthodox Church

3315 Verdugo Rd, Los Angeles, CA 90065

Tel. (323) 255-8583                                                                                                               (818) 365-4274

I. P. S. Arhiepiscopul NATHANIEL

La cea de a 25-a Aniversare de Arhierie

La 15 Noiembrie 2005 se împlinesc 25 ani de la hirotonia întru Arhiereu a I. P. S. Arhiepiscop Nathaniel Popp, conducatorul Episcopiei Ortodoxe Române din America (U.S.A. si Canada) - O.C.A., sarbatorit ca atare în toate bisericile noastre din America si Canada, cu festivitati organizate de toate protopopiatele Sfintei si de Dumnezeu pazite Episcopii dela Vatra Romaneasca . Congresul electoral al Episcopiei, convocat la 20 Septembrie 1980, la Cleveland, Ohio, a ales ca Episcop-Auxiliar al I.P.S. Arhiepiscop Valerian D. Trifa pe cel mai tânar dintre candidati, pe Ieromonahul Nathaniel Popp.

S'a nascut la 12 Aprilie 1940 în Aurora Illinois dintr'o familie de ardeleni imigranti în America. Dupa studii secundare în East Aurora a urmat Colegiul «Sfântul Procopiu» din Lisle, Illinois, iar în 1966 a absolvit Universitatea Pontificala Gregoriana din Roma. În «Cetatea Eterna» a fost hirotonit ca preot celib de P.S. Episcop Vasile Cristea (greco-catolic).

Dupa revenirea în Statele Unite ale Americii a fost primit ca preot în Episcopia Ortodoxa Româna din America, în anul 1968, ramânând mai multi ani la «Vatra Românesca» din Jackson, Michigan. În Decembrie 1975, devine preot paroh al Bisericii «Sfânta Cruce» din Hermitage, Shanon, Pensylvania, remarcându-se printr'o deosebita activitate pastorala.

La 20 Septembrie 1980 a fost ales, iar la 15 Noiembrie 1980 a fost hirotonit ca Episcop-Auxiliar al Episcopiei Ortodoxe Române din America cu ideea clara de a succede Arhiepiscopului Valerian, care, dupa o lunga si vrednica arhipastorire, s'a pensionat în Iulie 1984.

Congresul electoral al Episcopiei, reunit tot la Cleveland, Ohio, la 20 Octombrie 1984, a decis ca Episcopul-Auxiliar sa devina Episcop al Diocezei Ortodoxe Române din America. I.P.S. Arhiepiscop Nathaniel si-a început solemn pastoria la 17 Noiembrie 1984 în Catedrala «Sfântul Mare Mucenic Gheorghe» din Southfield, Michigan, deschizând o noua era în istoria Episcopiei Ortodoxe Române din America.

Continuând opera pastorala si spirituala a predecesorului sau, P. S. Nathaniel a diversificat activitatile Episcopiei, ridicând noul centru administrativ de la Vatra, punând accent pe educatia religios-morala a tineretului - viitorul Diocezei - si pe ajutorarea noilor veniti de a se încadra în societatea americana prin înfiintarea noilor misiuni. Numai în ultimii 20 de ani s'au deschis cca 35 Misiuni. Astfel, pe drept cuvânt, Ierarhul nostru este numit «Arhiepiscopul Misiunilor».

Dupa Decembrie 1989, s'au dezvoltat relatii mai bune între Patriarhia Româna si Episcopia noastra, ridicându-se - în 1993 - interdictia preotilor celor doua jurisdictii de a sluji împreuna. Mai mult, I. P.S. Arhiepiscop Nathaniel a întreprins un pelerinaj în Tara, în 1994, iar în 1995 a acceptat invitatia Patriarhiei de a participa la sarbatorirea a 110 ani de autocefalie si 70 de ani de patriarhat. Adaugam si faptul ca,
în  în ultimii ani de după 1989, prin strădaniile personale ale IPS Sale, şi comitetul de ajutorare a României, Episcopia noastra a ajutat poporul român cu suma de peste 60 de milioane de dolari US, în special ajutoare felurite.

La propunerea Congresului Episcopiei din Iulie 1999, Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Americane a ridicat, la 20 Octombrie 1999, pe Ierarhul nostru la rangul de arhiepiscop.

La aniversarea a 25 de ani de slujire arhiereasca, Consiliul parohial, Reuniunea doamnelor, Comitetul de construcţie al noii biserici, credinciosii si preoţii co-slujitori ai Bisericii Ortodoxe Române «Sfanta Treime» din Los Angeles, California, adreseaza respectos I. P. S. Arhiepiscop Nathaniel urarea «Întru multi ani, Stăpâne!»

Very Rev. Fr. Constantin Alecse, Dean

TRIBUT ANIVERSAR DIN PARTEA PAROHIILOR ŞI MISIUNILOR

PROTOIERIEI COASTEI PACIFICE – R.O.E.A

Astăzi, Duminică 30 Octombrie 30, 2005, când se desfăşoară Festivităţile celei de a 25-a aniversare de arhierie a IPS Voastre, Inalt Prea Sfinţite Arhiepiscop Nathaniel, NOI, toţi preoţii slujitori şi credincioşii parohiilor şi misiunilor protopopiatului Coastei Pacifice, ROEA, ne alăturăm tuturor drept-măritorilor creştini, români, şi români-americani, adresând Inalt Prea Sfinţiei Voastre tradiţionalul «La multi si fericiti ani, Înalt Prea Sfintia Voastra ! cu păstorire înţeleaptă şi îndelungată»