biserica.org:compendium:articole:viata crestina:2006:NoI: Proces-Verbal Adunare Gen...

VIAŢA CREŞTINĂ

2006– NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2006 ) – VOL. 49, ISSUE 1-3

Adunarea Generala Parohiala, 2006

29 Ianuarie 2006 Minutes/Proces-Verbal

Daniela Cufuioti, Secretară

Sedinta Adunarii Generale Parohiale, convocata potrivit prevederilor Constitutiei si Regulamentelor Episcopia ROEA, si aprobata de catre Cancelaria Sfintei Episcopii, pentru data de Duminica 29 ianuarie 2006, si tinuta în Sfânta Biserica, s-a început în jurul orelor 1 : 15 pm, si s-a desfasurat, potrivit ordinei de zi specificata în Scrisoarea de Convocare, dupa cum urmeaza :

Rugaciune de invocare

Rugaciune pentru cei decedati in anul 2005 si moment de reculegere pentru Dna Florica Rotaru

Numire prezidiu:

Preot Paroh: Constantin Alecse, Secretar: Daniela Cufuioti, Persoane de incredere: d-na Mariana Cadia si Dl. John Simoni

Autentificarea listelor cu enoriasi.

Apel prezenta: 34 prezenti si ex-oficio: Parintele Virgil Anton

Trecerea in revista a sedinte a Adunarii Generale Parohiale din 10 Aprilie 2005.

Motiune aprobare: Dl. Vasile Rotaru

Motiune sustinuta de D-na Ana Birtoc

Rapoartele parohiale generale

Prezentarea rapoartelor de activitate pe anul 2005 (cu votare "în bloc" si prezentarea detaliata, si votare separata a rapoartelor financiare):

Prezentare raportului Presedintelui Consiliu Parohial, Dl. Ion Anton

Raportul Preotului Paroh – Parintele Alecse, prezintarea pe scurt a punctelelor raportului. Element nou: Comitetul de Ridicare de Fonduri.

Raportul Presedintei Reuniunii Doamnelor, D-na Getta Jercan.

Raportul Presedintelui Comitetului de Constructie, Constantin Jercan, cu discutarea detaliata a stadiului actual al avizarii proiectului de constructie a noii biserici.

Raportul Casierului Fondului de Constructie, Dl. Marian Serban.

Dl. Jercan propune sa se revina la notiunile de "Inflow/Outflow", în loc de "venit/cheltuieli", reflectie confuza a situatiei parohiale financiare.

Motiune de aprobarea raportului financiar, sustinuta de Dl. Grigore Birtoc .

Motiunea sustinuta de Dl. C. Jercan si Dl. Paul Mantea.

Directorul Scolii Duminicale – reactivarea scolii, pastrarea tineretului in biserica.

Raportul Responsabilului cu Intretinerea

Aprobarea Rapoartelor

Motiune de aprobare a rapoartelor prezentate: Dl. Bonca Miron

Motiunea sustinuta de D-na Valentina Stoicescu si Dl. Birtoc Grigore

Rapoartele Financiare

Raport Casier – prezentarea evidentelor bancare lunare in original si a calculelor efectuate; Controloarele atesta ca si-au efectuat controlul

Motiune de aprobare a raportului Dl. Vasile Rotaru

Motiunea sustinuta de D-na Valentina Stoicescu si D-na Ana Birtoc

Aprobat unanimitate

Raport Comitet Doamne – cu mentiunile Parintelui ca la fiecare categorie s-au vazut progrese dar au crescut costurile la taxe de proprietate, asigurari, utilitati

Raport Dl. Birtoc – Refreshements – cu multumiri din partea Parintelui pentru efortul depus

Raport Fund Raising – activitatile festive sustinute in sala parohiala

Motiune de aprobare a rapoartelor: Dl. Marian Sarbu

Motiunea sustinuta de Dl. Grigore Birtoc si Dl. John Simoni

Aprobarea proiectului de buget pe anul 2006

In noul buget sunt prevazute cheltuielile cu Instalatia de Aer Conditionat

Motiune de aprobare a proiectului de buget: Dl. Vasile Rotaru

Motiunea sustinuta de Dl. Marian Serban

Aprobat unanimitate

Citirea listei prezentata de comitetul de nominare privind propusii membri ai Consiliului parohial pe anul 2006. Lista a fost aprobata in unanimitate.

Propuneri si Dezbateri

Propunere Dl. Jercan ca datele noilor activitati festive sa nu se suprapuna cu datele cand sala parohiala va fi inchiriata.

Propunere Dl. Cinca de reducere a costului telefoanelor, folosindu-se eficient, si cu cost diminuat, noua tehnologie prin "linie de Internet", a programului de comunicatii telefonice ale cancelariei parohiale.

Reactivarea Programului de Pledge.

Sedinta Adunarii Generale Parohiale s-a încheiat în jurul orelor 4 :30 pm.

În numele Adunarii Generale Parohiale,

Pr. Constantin Alecse, Presedintele Adunarii