biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2008- Aniversarea a 90 de ani de la Unirea Basarabiei cu Tara

VIAŢA CREŞTINĂ

2008 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2008 ) – VOL. 51, ISSUE 1-3

Unirea Basarabiei cu Tara omagiata la “Sfanta Treime”

Aniversarea zilei de 27 Martie, ziua Unirii Basarabiei cu Tara si implinirii a 90 de ani de la infaptuirea acestui maret eveniment, a avut loc si anul acesta intr-un cadru cu totul deosebit prin participarea comunitatii romanesti din Los Angeles la un parastas si TE- Deum organizat la Biserica Sfanta Treime din Verdugo - Los Angeles, din initiativa parintelui paroh Constantin Alecse, a unor personalitati si cu sprijinul direct al domnului Ion Anton membru marcant al comunitatii noastre. Cu ocazia TE-DEUMULUI de la sfarsitul Sfintei Liturghii, s-au inaltat rugaciuni si un pios omagiu eroilor care, prin sacrificiul lor au implinit visul de veacuri al neamului romanesc - Romania reintregita.

Masa (agapa de post) a fost oferita de familia domnului Ion Anton, intru pomenirea eroilor neamului si membrilor familiei, trecuti la Domnul.

Au fost prezenti domnii Gabriel Bostan impreuna cu sotia, si domnul Nicolae Rusu din partea Consiliului Mondial Roman, domnul Neculai Popa impreuna cu sotia din partea Consiliului Roman American, precum si neobositul nostru coleg, domnul Dumitru Caranfil persoana de mare simtire romaneasca.

Parastasul si TE-DEUM-ul au fost slujite de Pr. Paroh Constantin Alecse ajutat de Pr. Virgil Anton , fiul domnului Ion Anton, intr-o atmosfera de mare inaltime spirituala.

Domnul Ion Anton a tinut o frumoasa cuvantare in care, cu mult suflet si competenta, a marcat etapele importante care au dus la declansarea actului de unitate nationala, dupa cum si lupta si aspiratiile generatiilor acelor timpuri ce au contribuit la implinirea nazuintelor de veacuri a romanilor basarabeni.

Si-au dat concursul de asemenea domnul Anatol Razmerita cunoscut actor basarabean care ne-a amintit prin versuri si muzica de suferintele indurate de romanii basarabeni din partea cotropitorilor sovietici precum si acordeonistul Arvat Valeriu care ne-a delectat cu muzica populara basarabeana.

In final, fetele basarabence au impartit dupa cum le este obiceiul prosoape si dulciuri celor prezenti.

Neculai Popa, Los Angeles, California