biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2008- Prof dr Domnita Dumitrescu

VIAŢA CREŞTINĂ

2008 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2008 ) – VOL. 51, ISSUE 1-3

Our own Hall of Fame

Who's Who in the West :

Dr. Domnita Dumitrescu - Hispanista

For English click here

Nascuta in Bucuresti, si absolventa a Universitãtii din Bucuresti - Facultatea de limbi si literaturi romanice, sectia limbã si literaturã spaniolã, prof. Dr. Domnita Dumitrescu, a primit Distinctia de “CSULA President's Distinguished Professor  Award”, din partea Senatului Academic al prestigioasei “California State University” din Los Angeles, la data de 2 Octombrie 2007.

Dr. Domnita Dumitrescu a fost profesoarã de limba spaniolã la Universitatea din Bucuresti între 1966 si 1984 când se stabileste în Statele Unite.

Din 1987 este profesoarã de limba spaniolã si lingvisticã hispanicã la Universitatea de Stat a Californiei cu sediul în Los Angeles.

A conferentiat la University of Southern California, Universitatea din Buenos Aires, Institutul National Superior de Formare a Profesorilor de Limbi Strãine ,,J.R. Fernandez'', Universitatea Nationalã din Tucman, Asociatia de schimburi culturale Argentino-Nordamericane din Rosario, Argentina.

Are numeroase cercetãri în domeniul lingvisticii teoretice si aplicate, tipologia lingvisticã sincronicã, stilistica si analiza textualã, literaturã spaniolã contemporanã. Dintre lucrãri mentionãm: Gramatica limbii spaniole prin exercitii structurale (Bucuresti 1976); Îndreptar pentru traducerea din limba românã în limba spaniolã (Bucuresti, 1980) Din istoria relatiilor culturale hispano-române (Bucuresti 1981), Echoic Interrogativity: The case of Spanisch and Romanian, New York, precum si capitole în Antologia de la literatura española: Siglo XIX (Bucuresti 1969), Istoria literaturii spaniole (Bucuresti 1975), Aproximaciones pragmalinguísticas al español (Amsterdam-Atlanta 1993). A publicat peste 130 de articole de lingvisticã si literaturã în reviste de specialitate din România, Spania, S.U.A. etc.

A primit Premiul Malaga-Costa del Sol pentru publicisticã, 1969, atribuit de Primãria orasului Malaga (Spania); Premiul Societãtii Române de Lingvisticã Romanicã (1976); premul I la concursul de eseuri pe teme hispanice, acordat de University of Southern California (1986); Distinctia pentru Activitate Profesionalã Meritorie si Promitãtoare acordatã de California State University, Los Angeles (1988) s.a. A fost inclusã în Who's Who of American Women, Who's Who in the West, Who's Who in American Education si The World's Who's Who Women.

Dna prof. dr. Domnita Dumitrescu este o distinsa enoriasa a parohiei Sfanta Treime; si, in numele comunitatii intregi, adresam si noi umilele noastre felicitari domniei sale pentru toate realizarile profesionale, de pana acum, asigurand-o de tot respectul enoriasilor bisericii noastre, si “la mai mare”.

www.DomnitaDumitrescu.com