biserica.org:compendium:articole:viata crestina:dumnezeu-15.htm

Se intoarce acasa Dumnezeu

(de Ion Anton)

Motto: "Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc"; Andree Marloux

In genere, expresia - sa vezi si sa nu crezi - este folosita in situatii de derulare a senzationalului distructiv. Dar iata , ca in acest final de iunie, vara nu-ti da numai sarutul de foc, ci te invaluie si in imbratisari tandre, pline de caldura paterna a universului in care ne consumam efemera existenta captiva .

Calatoresc pe ruta nenumaratelor canale TV, si-mi atrag atentia niste imagini derulate pe canalul rusesc din West Hollywood, R. T N. (Russian Television Novosti) si nu-mi cred ochilor ce vad si urechilor ce aud.

In Moscova anului de gratie 2008, in cea mai selecta sala de spectacole, in care se derulatu grandioasele manifestari regizate de trepadusii regimului monopartinic, din care osanalele desarte urcau dincolo de cer, troneaza Iisus Hristos, cu imaginea Sa cat tot universul de mare, cu privirea blanda, iubitoare, ocrotitoare. Imparatul Ceresc priveste si parca nu-si crede ochilor Prigonitorii Sai, care din 1917 L-au deportat, intronizandu-l pe satana, Il readuce pe cerul pravoslavnicei Rusii. O intrega Rusie.

Anul 2008 incrusteaza in rabojul pravoslavnicilor, 1200 de ani de cand scantiea crestinismului a aprins flacara credintei in constiinta poporului rus.

De la 1917 materalismul ateist L-a deportat pe Dumnezeu din spatiul rusesc si al tarilor cotropite dupa cele doua razboaie mondiale care au format marele imperiu rosu.

Intre 1917 si 1989 sa manifestat cea mai cumplita persecutie anticrestina, dau n-au reusit sa-L alunge pe Hristos din sufletele multor marturisitori ai Sai.

Acum intreaga Rusie, reprezentata de capii armatei, ai societatii civile, ai Bisericii Pravoslavnice ( sute de inalti ierarhi in frunte cu P F Patriarh, Alexei ), iar intre ei aflandu-se exponentul clasei politice, primul ministru, Vladimir Putin, inconjurat de ministerialii sai, manifesta o atitudinea pioasa, evlavie, intoneaza muzica religioasa, rugaciuni si imnuri de slava.

Dupa consumarea momentului de bulversare, ma cuprinde o imensa bucurie. Parcurg cu gandul retrospectii in trecutul nu foarte indepartat.

In 1979 la Ternopol, in Ucraina, am vazut o Biserica transformata in depozit de carti.

In 1985, la Tbilisi, in Gruzia intr-o veche Biserica, functiona o discoteca. In roditoarea Basarabie, din 1070 de biserici si manastiri supravietuitoare pana in 1940 (la nici 5 milioane de locuitori ) in doar 50 de ani de rai comunist, s-au salvat numai 192 de biserici si doua manastiri.

Chiar si acestea nedemolate n-au slujit ca locas de intalnire a omului cu Dumnezeu, ci ca depozite de cereale. Odata cu destramarea marelui imperiu al intunericului, fii lui Dumnezeu, descatusati din stransoarea lanturilor lui anticrist au inceput sa-L redescoperie pe Ziditorul firii umane.

Asistand la aceasta emulatie spirituala a prigonitorilor lui Dumnezeu, ne umplem de bucurie. Ne amintim ca rusii, in concurrenta duhovniceasca cu grecii, au fost aceia care au raspandit samanta evlaviei, imbogatind rodira dreptei credinte.

Dupa caderea comunismului, efectuand o calatorie in muntele Athos, am vazut regresul celei mai mari manastiri aghiorite, care la inceputul sec. XX avea o viata de obste de 2000 de calugari.

Aici a fost deportat Dumnezeu si candela credintei a luminat in toata perioada intunericului comunist.

Intorcandu-se acasa Dumnezeu flacara credintei s-a aprins in toate locasurile de inchinaciune si in casele si inimile infometate de evlavie.

Nu trebuie sa uitam ca in America, ortodoxismul a patruns, via Alaska, prin jertfele credinciosilor de etnie rusa. Imaginile in care prin proiectii imense s-au succedat Sfanta Treime, Maica Domnului, Sfinti jertfiti pentru mantuirea omenirii, mi-au sugerat o paralela intre Apostolul Pavel, care dintru-n prigonitor inversunat a lui Iisus Hristos, pe drumul Damascului s-a convertit, devenind cel mai mare apostol al Neamurilor si exponential puterii ruse care din prigonitor, se intoarce cu fata spre Tatal Ceresc, plecandu-si genunchi si inaltandu-I rugaciuni de iertare si imnuri de slava Asa sa-i ajute Dumnezeu.

Ion Anton, Los Angeles California

Photo-albums 2008