biserica.org:compendium:articole:viata crestina:evenimente-10.htm

2008– NO.10-12 (Octombrie-Decembrie, 2008 ) – VOL. 51, ISSUE 10-12

Evenimente Viitoare & Anunturi Comunitare

Vizitarea Vârstnicilor si Bolnavilor

Cu ocazia sfintelor sarbatori ale Nasterii Domnului, 2008 - parintele paroh va cauta sa vizite toti enoriasii vârstnici si bolnavi, aflati în spitale, case convalescente sau acasa. În eventualitatea ca cititorii revistei noastre cunosc si alti enoriasi, în afara celor mentionati mai jos, care doresc sa fie vizitati si împartasiti la Sfintele Sarbatori ale Nasterii Domnului 2008, va rugam sa-I dati de stire parintelui, la telefonul cancelariei parohiale (323) 255-8583, sau la parintele acasa (818) 365-4274.

Bake & Boutique Sale

Doamnele Reuniunii au placerea a anunta si a va invita Duminica 21 decembrie, dupa Sf. Liturghie, la un Bake si Boutique Sale, unul din proiectele anuale ale Auxiliarei.
De asemenea, sunteti invitati a contribui, dupa posibilitate, fie cu preparate culinare, fie cu obiecte de artizanat, si decoratii de Craciun, la numita activitate.

Bradul de Craciun

Facem si anul acesta apel la enoriasii bisericii de a gasi un donator (sau donatori) ai bradului de craciun, si un grup de voluntari decoratori. Luati legatura, va rugam, cu oficiul parohial.

Cârnati de casa si sarmale romanesti

Deliciosii cârnati de casa, si sarmalele romanesti, proaspeti, pregatiti de harnicele noastre gospodine, va asteapta de dupa data de 15 Decembrie , si pâna la Boboteaza. Va sfatuim sa va grabiti fiindca lozinca noua a gospodinelor este "first come, first serve". Pentru aranjamente, puteti sa sunati la doamna Jetta Jercan, presedinta Reuniunii (323) 664-0094, la dna Nastaca Cociuban, administratoarea bisericii (323) 309-5833

Plicuri de Craciun

Dragostea Dvoastra fata de Pruncul Iisus, nascut în saraca pestera a Betleemului acum 2000 de ani, o puteti dovedi printr-un "dar" (adus atunci de magi si închinaciunea pastorilor), anume o donatie financiara catre Sfânta noastra biserica, prin intermediul plicului de Craciun capsat în prezenta revista, si participarea dumneavoastra, alaturi de întreaga familie, la divinele Slujbe din Ziua Craciunului, si celelalte 3 zile urmatoare, pâna la praznuirea Sfântului Stefan. În anticipatie, Va multumim!

Iata, Vin Colindatorii

Din An în An sosesc la geam, aducându-va mesajul Nasterii Domnului Hristos, colindatorii parohiei noastre. Anul acesta se va începe colindatul din ziua de vineri 19 decembrie. Fiti primitori si generosi, asa cum au fost parintii, mosii si stramosii nostri. Donatiile dumneavoastre merg la Sfânta Biserica. Avem nevoie de voluntari.

Program de Colinzi în Ziua de Craciun

Nu uitati traditionalul Program de Colinzi Românesti si Americane pe care îl vom prezenta, chiar în ziua de Craciun, Joi 25 Decembrie 2008, la orele 12:00 pm., imediat dupa Sfânta Liturghie, in sala mare parohiale. Ca si'n anii precedenti, ipodiaconul Gabriel Vamvulescu va organiza, si prezenta – prin contributia catorva voluntary - un buchet de Colinde Traditionale de Craciun, din tezaurul romanesc si strain, asa dupa cum dumnealui stie s'o faca. Va rugam sa va planuiti participarea.

Un potlac se va servi înaintea programului. De aceea, rugam ca fiecare sa aduca câte un platou de mâncare, sa putem binecuvânta trupurile dumneavoastra postitoare cu mâncare "de frupt", înaintea programului.

Slujbe Zilnice de la Craciun si pana dupa Sf. Stefan

Notati-Va calendarul, si nu pierdeti ocazia a va cumineca zilnic, incepand cu Ziua de Craciun, Joi 25 Decembrie, si urmatoarele 3 zile ( Vineri, a doua Zi de Craciun, 27 Decembrie, Sambata Sfantul Stefan, 27 Decembrie si Duminica 28 Decembrie ), cu sfintele Taine ale Domnului Iisus Hristos, în cadrul Sfintelor Liturghii oficiate zilnic, dela orele 10:00 am. Nu va fi nevoie sa postiti în aceasta perioada de dupa Craciun. Doamne, ce binecuvântare!…

Pledge/Membrie 2009
(un apel fierbinte, de la suflet)

Nu uitati. Bisericile se întretin numai, si numai din minusculele donatii pe care dumneavoastra le faceti. Guvernul nu ajuta cu nimic (astazi, întelegem noi, nici chiar în România). Episcopia nu numai ca nu ajuta financiar, ci ea însasi se întretine din donatiile noastre. $ 60.00 dolari din donatiile dumneavoastre catre parohie îi trimitem anual la episcopie. Pentru cei cca 200 de membri, noi trebuie sa platim la Episcopie între $12,000 pana la $ 15,000. Fara contributiile d-voastre, noi nu putem sa ne întretinem, si nici nu vom putea ajuta Episcopia. Si iarasi, nu uitati ca noi, la "Sfânta Treime", suntem quotati a fi una dintre cele 10 mari parohii ale Episcopiei. Daca noi nu ajutam, atunci cine ar potea sa contribuie!!!???. Implorandu-Va, asteptam donatiile d-Voastre de membrie/fagaduinte/donatii.

Comitetul de Nominare

Pentru alegerea membrilor consiliului parohial pe 2009, un comitet de 4 persoane accepta "intentiile dvoastre" de a selecta cei mai calificati membri ai consiliului parohial: p.c.pr. Constantin Alecse, dna Livia Ecaterina Literat, dl Constantin Jercan si ipodiaconul Panait-Lucian Cufuioti. În eventualitatea ca doriti a fi unul dintre cei 20-30 de candidati ai consiliului parohial pentru 2009, va rugam sa dati de stire unuia dintre membrii comitetului de nominare.

Calendare Românesti de Perete pe 2009

Calendarele românesti de perete pe 2009, ne-au sosit deja la epitropie, intr-un tiraj limitat, inca din luna Noiembrie crt. Adresati-va, va rugam, dlui Mihai-Daniel Orita, Epitrop I, al Bisericii.

Boboteaza 2009

Suntem chemati cu totii sa ne sfintim (sanctificam) viata noastra, casele noastre, la praznicul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos. Biserica face aceasta de 2000 de ani. Nu uitati sa-l invitati pe preotul D-Voastra a va sfinti casele la Boboteaza anului 2009.

Va Asteptam la Revelion

Înca nu ati facut rezervatii la Revelionul 2008-2009. Detalii in afisul din interiorul acestei reviste.

Photo-albums 2008

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită