biserica.org:compendium:articole:viata crestina:mitropolitul-jonah-09.htm

2008– NO.10-12 (Octombrie-Decembrie, 2008 ) – VOL. 51, ISSUE 10-12

Episcopul Jonah de Fort Worth ales Mitropolit al Intregii Americi si al Canadei

PF Jonah, Noul Mitropolit al OCA

Episcopul Jonah de Fort Worth, ales Arhiepiscop de Washington si New York si Mitropolit al Intregii Americi si Canade, în data de 12 noiembrie 2009 / Lacasuri Ortodoxe] Pittsburgh, PA [OCA Communications] - Miercuri, 12 noiembrie 2009, Preasfintitul Episcop Jonah din Fort Worth a fost ales Arhiepiscop de Washington si New York si Mitropolit al Intregii Americi si Canada, la cel de-al 15 lea Sinod Ortodox American al Bisericii din Întreaga America.

IPS Mitropolit Jonah Paffhausen James s-a nascut în Chicago, IL, si a fost botezat în Biserica Episcopala. Pe când era înca un copil, familia sa s-a stabilit in La Jolla, CA, aproape de San Diego.

Acesta a fost primit în sânul Bisericii Ortodoxe în 1978 la Biserica Sfintei Fecioare Maria din Kazan, Biserica Patriarhala a Moscovei, San Diego, în timp ce era student la Universitatea din California, San Diego. Mai târziu, el s-a transferat la UC Santa Cruz.

Dupa terminarea studiilor la UCSC, James a participat la Seminarul Sfântul Vladimir, fiind mai apoi un absolvent cu doua Mastere în teologie (1985 si 1988).

El a urmat studii de doctorat la Ph.D. al Uniunii Teologice Universitare din Berkeley, dar a întrerupt studiile pentru a-si petrece un an în Rusia.

În Moscova, lucrând pentru Russkii Palomnik la Departamentul Editurii Patriarhiei de la Moscova, el a fost introdus în viata Bisericii Ruse, cu precadere în cea monahala. Mai târziu, în acelasi an, el s-a simtit atras de Mânastirea Valaam, unde a gasit un parinte spiritual în manastirea Abbot, pe Arhimandritul Pankratii. Apoi a fost tuns în monahism si facut diacon (1994-1995) la Manastirea Sfântul Tihon, South Canaan, PA, primind numele Jonah.

Revenind în California, pr. Jonah a deservit o serie de misiuni si mai târziu a fost sub ascultarea de a se stabili la o Mânastire cu hramul Sf. Ioan de Shanghai si San Francisco. Manastirea, initial situata în Point Reyes Station, CA, s-a mutat mai apoi la Manton, în California de Nord, aproape de Redding. În timp ce construia o cumunitate monahala, Pr. Jonah a lucrat stabilind misiuni în Merced, Sonora, Chico, Eureka, Redding, Susanville, si în alte comunitati din California, Kona, HI.

In primavara anului 2009, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe din America l-a ridicat pe Pr. Jonah la rang de Arhimandrit si i-a fost data ascultarea de a parasi Mânastirea si sa îsi asume responsabilitati de episcop auxiliar si cancelar în Dioceza de Sud.

Alegerea sa ca Episcop a avut loc pe 4 septembrie 2009, la o adunare extraordinara a Sfântului Sinod al Episcopilor. Anterior, în vara, candidatura acestuia fusese aprobata de Episcopia de Sud a Consiliului Diocesan, la scurt timp dupa ce Episcopul Jonah participase la întâlnirea eparhiala anuala.

Episcopul Jonah a fost numit Episcop de Forth Worth si Episcop Auxiliar al Diocezei de Sud, la Catedrala Sfântul Serafim, Dallas, TX, în ziua de sâmbata, 1 noiembrie 2009. La numire au fost: Arhiepiscopul Dmitri din Dallas si de Sud, loctiitor al Mitropolitului; Episcopul Tihon de Philadelphia si Pennsylvania de Est; Episcopul Benjamin de San Francisco si de Vest; si Episcopul Alejo de Mexico City si Exarh de Mexic.

Mitropolitul Jonah va fi instalat de catre Sfântul Sinod al Episcopilor OCA la Catedrala Sfântul Nicolae, Washington, DC, in 28 decembrie 2009.

Fie ca Domnul sa binecuvânteze pe IPS Jonah, nou ales Mitropolit al Intregii Americi si al Canadei, întru multi ani în slujba de pastorire.

Eis polla eti, Despota!

Photo-albums 2008