biserica.org:compendium:articole:viata crestina: rotaru-biografie.htm

2008– NO.10-12 (Octombrie-Decembrie, 2008 ) – VOL. 51, ISSUE 10-12

VASILE ROTARU
- scurta biografie –

Vasile Rotaru s-a nascut la 19 iulie 1927 în satul sauca, judetul Vaslui, România, din parintii Ion si Maria Rotaru.

Parintii sai, gospodari harnici ai satului, se preocupau cu agricultura.

Tânarul Vasile a urmat cursurile de 4 ani ale scolii primare din sat, între anii 1934-1938.

În 1936, când tânarul scolar era numai în clasa a II-a, i-a murit mama, iar 2 ani mai târziu, în 1938, i-a murit si tatal, când Vasile Rotaru avea numai 11 ani, iar sora sa mai mare, avea numai 13 ani.

La moartea tatalui sau, un frate de ' al tatalui sau, si o sora de ' a mamei, au hotarât ca sora mai mare a lui Vasile sa ramâna în satul natal, la fratele tatalui lor, iar Vasile sa mearga la sora mamei lor, care si ea avea 2 copii ai sai, în orasul Vaslui.

Aici, la Vaslui, Vasile Rotaru a fost dat mai departe la scoala, adica la liceu, pentru înca alti 4 ani.

În vremea aceea, cheltuielile pentru urmarea cursurilor la liceu erau atât de mari, încât Vasile nu a putut urma decât numai 2 ani, si pentru faptul ca sotul sorei mamei, care-l gazduia pe Vasile, a decedat (când Vasile avea numai 14 ani), iar sora vaduva a mamei, ramasa în urma cu 3 copii sa-i creasca, nu a mai putut plati scolarizarea nepotului Vasile.

Asadar, la vârsta de 14 ani, Vasile se afla în postura de a-si cauta de lucru, si dupa îndelungata perioada de „preumblare, si batut la porti ”, spre a-si gasi de lucru, în final, este angajat de patronul unei brutarii din Vaslui, la îndeletnicirea de spargator de lemne pentru cuptor, si ocazional si vânzator de pâine în pravalie.

Dupa cum este cunoscut, între anii 1941-1946, a fost mare seceta si foamete în Moldova.

Timp de 3 ani, acum, adolescentul Vasile lucreaza 3 ani la aceea brutarie, dupa care, la vârsta de 18 ani, Vasile pleaca la Bucuresti, în cautarea unui loc mai bun de lucru.

Aici, în Bucuresti, la numai câteva luni de la sosire, întâlneste un frate roman, în vârsta de cca 50 de ani, un telefonist, care-l sfatuieste sa mearga la Timisoara, la calificare, urmând cursurile de Telefonie, un an si jumatate.

Cu o astfel de calificare, cu un Carnet de Telefonist pentru Linii Permanente de Comunicare, tânarul Vasile parcurge diferite sate, comuni si orase, în toata Tara, unde instaleaza linii telefonice.

Când avea 22 de ani, pe când lucra la liniile telefonice din satul Ologi, comuna Secara, judetul Teleorman, a cunoscut-o pe tânara Florica Calin (fiica lui Ion si Paraschiva), pe care la 4 mai 1949 o primeste de sotie.

Un an mai târziu, în 1950, se naste Mariana, unica fiica a tinerei familii Vasile si Florica Rotaru.

În 1951 familia Rotaru se muta la Bucuresti, unde, Vasile este luat în armata, iar Florica urmeaya o scoala de filatoare. În acest timp, fiica lor Mariana, a fost crescuta la tara, de parintii Floricai.

Terminând cursurile de filatoare, Florica este angajata de Fabrica de bumbac “Filatura Româna” din Pantelimon-Bucuresti, unde lucreaza î ntre anii 1962-1973.

În 1954, la încheierea stagiului militar de 3 ani, la graniceri, Vasile este eliberat din armata, si îsi reia serviciul la Telefoane, în Bucuresti.

Concomitent cu lucru, Vasile urmeaza, timp de câteva luni, cursurile de mai înalta calificare de instalator de posturi telefonice. Astfel ca, între anii 1954-1974 Vasile lucreaza la Telefoane, în functia de instalator de posturi telefonice.

Între timp, fiica lor Mariana, s-a casatorit, si a plecat în strainatate cu familia ei, stabilindu-se în Los Angeles.

În 1974 sotii Vasile si sotia Florica, parasesc România, calificându-se programul de “reunificare a familiei”, locuind timp de 8 luni la Viena, în asteptarea “vizei” pentru America.

La începutul anului 1975, sotii Rotaru au sosit în Los Angeles, unde au început amândoi la sucreze, la aceeasi firma, de la care Florica s-a pensionat în 1986, iar Vasile se pensioneaza un an mai târziu, în 1987.

Sotii Vasile si Florica Rotaru au trait în casnicie o viata frumoasa, fericita si cu multe realizari duhovnicesti.

În 2009, dupa o suferinta de aproape 6 luni, Florica Rotaru îsi da obstescul sfârsit în locuinta fiicei Mariana (Cadia), in West Hills, California, în dimineata zilei de Joi, 2 iunie 2009.

Vasile Rotaru îsi continua viata duhovniceasca, asa cum i-a promis sotiei, numai în ogorul Domnului, la Sfânta Biserica, la “Sfânta Treime”, pe care ambii au slujit-o din 1984 cu toata fiinta lor, în mai multe capacitati.

Dela decesul, si funeraliile sotiei, din iunie 2009, si pâna în present, timp de peste 3 ani, însotit adesea de membrii familiilor fiicei Mariana, si nepoatei Mirela, Vasile Rotaru a poposit ore intregi, de fiecare data, de 2 sau 3 ori pe saptamâna, la mormântul sotiei, din cimitirul “Hollywood-4-Ever” , din Hollywood, depanând, la capatâiul defunctei, pe rând, amintirile unei vieti fericite, traita în casnicie, dupa rânduiala lui Dumnezeu, si preceptele bisericii drept-maritoare.

Acum cateva zile, simtindu-si sfarsitul aproape, marturisea cu multa seninatate, ca presimte ca "s-a sfarsit ata pe mosorel", si ca pleaca la sotie (tanti Florica), care'l asteapta de 3 ani. Acum este alaturi de dansa, acolo, "unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit!".

Sa'l ierte Dumnezeu, iar indoliatei familii ii transmitem condoleante, si rugaciuni de mangaiere.

În numele comunitatii, Parintele Constantin Alecse