biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no1-3/2009 - Slujbe, La boboteaza, cuvenita apologie

VIAŢA CREŞTINĂ

2009 – NO.1-3 (Ianuarie-Martie, 2009 ) – VOL. 52, ISSUE 1-3

FUNERALS - INMORMANTARI 2009

La Boboteaza,  cuvenita apologie!

Ca si duhovic al D-Voastra predicam cu si fara vreme despre sensul vietii noastre spiriatuale în Hristos. Fiecare aduna cât mai multa "materie",  si nu stie pentru ce aduna,  caci atunci când plecam din lumea aceasta nu luam nimic cu noi în groapa.

Suntem chemati deci fratilor sa ne sfintim viata noastra. Biserica o face de 2000 de ani. Încercam sa vizitam casele enoriasilor nostri macar odata pe an,  la Boboteaza. Le multumim din suflet tuturor celor care, dupa cuviinta crestineasca au primit preotul in casa lor cu toata reverenta.

Din nefericire, datorita distantelor geografice, si a altor servicii religioase si activitati administrative,  nu am reusit în cele 2 luni dela începutul anului 2009 (ianuarie si februarie) sa vizitam pe toti credinciosii, fapt pentru care cerem iertare si îngadunita. Nu uitati însa ca sfintirea caselor se poate face în tot timpul anului. Credinciosii nevizitati,  si care doresc sa aiba locuintele binecuvântate în timpul anului 2009,  pot sa ne contacteze telefonic pentru aranjamente.